İYİ Partili Buğra Kavuncu: Türkiye’nin demografik yapısı değişme tehdidiyle karşı karşıya

Sığınmacılarla ilgili konuşan Kavuncu, ‘Türkiye’nin demografik yapısı değişme tehdidiyle karşı karşıya. Bu problemi başımıza musallat edenin AKP olduğu ne yazık ki unutuluyor’ dedi.

10.06.2022 05:39    Güncelleme: 10.06.2022 05:39

İYİ Parti’nin İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu, 2023 yılında yapılacak seçim, CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu kararı, mülteci sorunu ve 6’lı masa dair açıklamalarda bulundu. Kaftancıoğlu’na verilen cezayı endişe verici bulan Kavuncu, “Hukukun üstünlüğünü herkesin içine sindirmesi ve neyi ifade ettiğini herkesin çok iyi anlaması lazım. Hukuksuzluğun kime yapıldığının bir önemi olmamalı” ifadelerini kullandı.

6’lı Masa’nın bileşenlerinin il başkanlarıyla bir araya henüz gelmediklerini belirten Kavuncu, “Bireysel olarak görüşüyoruz ancak özel olarak 6’lı bir araya gelme durumumuz hiç olmadı. Genel merkezlerimiz böyle bir karar aldığında bir araya geliriz. Özellikle çok önemli olan sandık güvenliği konusunda genel merkezlerimizin mutabık kalacağı bir şekilde ve takvimde il ve ilçe teşkilatları olarak bir araya gelebiliriz” ifadelerini kullandı.

‘HERHANGİ BİR ŞAİBELİ DURUMA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ’

Cumhuriyet’ten Sena Tufan’a konuşan İYİ Parti’nin İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu, seçim güvenliği konusunda aldıkları önlemleri anlatarak şunları söyledi:

“İstanbul’da siyaset akademisi olarak yürüttüğümüz bir yapımız var. Siyaset akademisinde sandıklarda görev alacak kişilere eğitim veriliyor. Provokasyona veya sahada karşılaşılabilecek gergin tartışmalara karşı nasıl tepki verileceği anlatılıyor. Özellikle İstanbul gibi bir metropolde, iki binden fazla teşkilat mensubumuzun olduğu bir yerde her an her şeyle karşılaşma ihtimaliniz oluyor. Biz bu konuda çok hırpalanmış bir partiyiz. Çok iftiralara uğradık. Dördüncü yılımızı bitireceğiz. Teşkilatlar olarak zaman zaman zorlu ortamlarda bulunsak da vatandaşımızı incitecek bir şey yapmadık. Yüz bin üyemize, sandıkların yüzde 80’ine yakınında sandık görevlilerimizi belirledik. Altılı masa olarak bu noktada koordineli çalışmalar da yürütülüyor. Tüm Türkiye’de ıslak imzalı tutanaklar ellerimizde olacak. Herhangi bir şaibeli duruma müsaade etmeyeceğiz. Ekrem İmamoğlu’nun 31 Mart’ta İstanbul’da hak edilmiş seçimi belediye başkanının elinden almasına nasıl müsaade etmediysek, yine etmeyeceğiz.”

‘SİYASET ELİYLE MUHALİF SESLERİ SUSTURMA POLİTİKASI’

Kaftancıoğlu’na verilen cezayı endişe verici bulan Kavuncu, “Hukukun üstünlüğünü herkesin içine sindirmesi ve neyi ifade ettiğini herkesin çok iyi anlaması lazım. Hukuksuzluğun kime yapıldığının bir önemi olmamalı. Hukuksuzluk kime yapıldı diye değil nerede yapıldı diye sormalısınız. Konu ne olursa olsun. İdeolojisi sizin hoşunuza gitmeyebilir ancak hukuksuzluk olan yerde sesimizi çıkartmak mecburiyetindeyiz. Mevkidaşımın da çok uzun süre önce attığı tweetler üzerinden ceza almasının hukuksuzluk olduğunu ve ifade özgürlüğüne ters olduğunu söylüyorum. Karar açıklandığında da CHP İl Başkanlığı’na giderek yaşananlardan duyduğum üzüntüyü bizzat ifade ettim. Siyaset eliyle muhalif sesleri susturma politikasına karşı mücadelesinde yanında olduğumuzu kendisine ilettim. Bir siyasi parti mensubunun, bir yöneticinin böyle bir muamele görmesi ülkemiz açısından endişe verici. Siyasetçinin muhafaza edilmesi lazım. Teröre, şiddete bulaşmadığı sürece her şeyin söylenebildiği ortamı devlet engellemek yerine açmalıdır.

‘TÜRKİYE’NİN DEMOGRAFİK YAPISI DEĞİŞME TEHDİDİYLE KARŞI KARŞIYA’

Sığınmacılar konusunda Milli Güvenlik Politikaları Başkanı Mehmet Tolga Akalın başkanlığında bir komisyon oluşturduklarını söyleyen Kavuncu konuşmasına şöyle devam etti:

“Onun başkanlığı ve genel başkanımızın talimatları doğrultusunda çalışmalar yürütüyoruz. 2019 yılında yaptığımız çalıştayda söylemiştik. Türkiye’nin, dünyanın en büyük sığınmacı nüfusunu taşıyacak ne kapasitesi ne de imkânı var. Bu kabul edilebilir bir şey değil. Bu problemi başımıza musallat edenin AKP olduğu ne yazık ki unutuluyor. Bu problemi mevcut iktidar getirmiştir ve Türkiye’nin beka problemidir. Türkiye’nin demografik yapısı değişme tehdidiyle karşı karşıya. 2050 yılında 35 milyonluk bir nüfustan bahsediyoruz. Bunu anlatıyor olmak yabancı düşmanlığı olarak anlaşılmamalı. 10 bin mülteci Avrupa’nın kapısına dayandığında ortalık ayağa kalkıyor. Dünyada bu kadar nüfus kabul eden bizden başka ülke yok. Güvenlik, demografi, insan hakları, uluslararası ve ekonomi gibi tüm boyutlarıyla değerlendirilip tartışılması gerekiyor. Nefret ve öfke dili yaratarak çözmeye kalkanların, hadiseyi daha da çözümsüzleştirme niyeti olduğunu düşünüyorum. Sonuçta bu insanlar gelmişler. Gelmesine sebep olan da bugünkü iktidar ve bu insanların bir an önce de dönmesi lazım. Bu gerçekliğin içinde buradaki insanları hedef göstererek, istenmeyen birtakım hadiselere yol açarak gerginlik yaratılırsa mesele daha büyük zarar verecek noktalara gelecek. İYİ Parti olarak bunları göz önünde bulundurarak ülkenin bekasınden ve geleceğinden taviz vermeyen bir çözüm önerisi üzerinde çalışıyoruz. Yakında da neticelendireceğiz.”

‘BİR ARAYA GELİRİZ’

6’lı Masa’nın bileşenlerinin il başkanlarıyla bir araya henüz gelmediklerini belirten Kavuncu, “Bireysel olarak görüşüyoruz ancak özel olarak 6’lı bir araya gelme durumumuz hiç olmadı. Genel merkezlerimiz böyle bir karar aldığında bir araya geliriz. Özellikle çok önemli olan sandık güvenliği konusunda genel merkezlerimizin mutabık kalacağı bir şekilde ve takvimde il ve ilçe teşkilatları olarak bir araya gelebiliriz” dedi.

Seçim Güvenlik Hukuk 6'lı masa Sığınmacı AKP

BAĞLANTILI HABERLER