İtalya'da 'en tehlikeli altı kaçak' listesindeki mafya babası, Dubai'de yakalandı

Camorra mafyasının üst düzey isimlerinden olduğu gerekçesiyle İtalya'nın 'en tehlikeli altı kaçak' listesinde yer alan Raffaele Imperiale, Dubai'de yakalandı.

20.08.2021 21:20    Güncelleme: 20.08.2021 21:20

İtalya polisinin açıklamasına göre 46 yaşındaki Raffaele Imperiale, 4 Ağustos'ta Dubai'de tutuklandı. İtalya'da hakkında 5 yıl 10 ay hapis cezası ve çok sayıda ek suçlama daha bulunan Imperiale'nin ülkesine iadesi bekleniyor.

Napoli yakınlarındaki Castellammare di Stabia doğumlu Imperiale, 1996'da Hollanda'ya yerleşmiş ve bir coffeeshop (esrar da satan kafe) açmıştı. Imperiale, 2010'dan bu yana Dubai'de yaşıyor ve resmi kayıtlara göre gayrimenkul işiyle uğraşıyordu.

BBC Türkçe'den Övgü Pınar'ın İtalyan basınından aktardığına göre ise Imperiale Güney Amerika'daki karteller, Hollanda mafyası ve İtalya mafyası arasında bağlantı işlevi görüyor, büyük bir uluslararası uyuşturucu kaçakçılığı ağını yönetiyordu.

Güvenlik güçleri, Imperiale'nin İrlanda ve Bosnalı uyuşturucu kaçakçılarıyla da bağlantılı olduğundan, özellikle Peru kaynaklı kokain trafiğini yönettiğinden şüpheleniyor.

ÇİFTLİK EVİNDE BULUNAN İKİ VAN GOGH TABLOSUNA 100 MİLYON DOLAR ÖDEMİŞ

2002'de Amsterdam'daki Van Gogh Müzesi'nden çalınan "Scheveningen'de Deniz Manzarası" (1882) ve ''Nuenen Reform Kilisesi'nden Çıkan Cemaat" (1884/85) isimli Van Gogh tabloları 2016'da Imperiale'nin evinde bulunmuştu

2002'deki bu soygun, Amerikan Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) en önemli 10 sanat eseri hırsızlığı listesinde yer alıyordu.

Imperiale'nin, doğum yeri Castellammare di Stabia'daki çiftlik evinde bulunan tablolara karaborsada 100 milyon dolar ödediği tahmin ediliyor.

Imperiale, geçen Ocak ayında Napoli merkezli Il Mattino gazetesine verdiği söyleşide Van Gogh tablolarının çalınmasıyla alakası olmadığını ve tabloları "sanat tutkusu" nedeniyle satın aldığını ileri sürmüştü.

Bu vaka nedeniyle Imperiale İtalya basınında, mafyanın "Van Gogh babası" diye de anılıyor. 

italya mafya camorra dubai van gogh uyuşturucu

BAĞLANTILI HABERLER