İsveç, 'PKK destekçisi siyasetçi' iddiasını yalanladı

İsveç Dişişleri Bakanı Ann Linde, İsveç’te bir milletvekilinin PKK’yi temsil ettiğine yönelik çıkan haberin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

27.05.2022 22:35    Güncelleme: 27.05.2022 23:07

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, NATO üyelik başvurusuna Türkiye’nin itirazlarıyla ilgili Twitter hesabından yeni bir açıklama yaptı. Linde, İsveç'teki bazı politikacıların, AB'nin yasak listesinde bulunan PKK'yi temsil ettiğine dair haberlerin temelsiz olduğunu söyledi.

Ann Linde, "İsveçli siyasetçilerin demokratik gruplarda PKK'yi temsil ettiği haberleri doğru değil. Bunlar hiçbir dayanağı olmayan ciddi suçlamalar. Şiddetin, terörün ve aşırılığın demokratik toplumumuzda yeri yoktur" ifadelerini kullandı.

İKTİDAR MEDYASINDA ASILSIZ İDDİALAR ÇIKMIŞTI

İktidara yakın yayın yapan Türkiye Gazetesi'nde 22 Mayıs’ta yayınlanan bir haberde İsveç Başbakanı Magdalena Andersson’un, "YPG/PKK destekçisi vekil Amineh Kakabaveh ile örgüte destek verme şartıyla yaptığı anlaşma sayesinde" bu göreve geldiği iddia edilmişti.

Haberde, “Parlamentonun onayını alması gereken Andersson, bağımsız İran kökenli PKK’lı vekil Kakabaveh’le, oyuna ihtiyaç duyduğu gerekçesiyle müzakereye oturdu’’ denilmişti.

TÜRKİYE İKİ ÜLKENİN NATO SÜRECİNE ENGEL OLUYOR

Türkiye, İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya katılım başvurularına karşı çıkıyor ve iki ülkenin de PKK ile bağlantılı kişileri ve Gülen hareketi mensuplarını ülkelerinde barındırdığını söylüyor.

İsveçli Bakan Linde geçen hafta da yine Twitter’dan yaptığı açıklamada, "İsveç ve PKK hakkında geniş çapta yayılan dezenformasyon nedeniyle, PKK'yi terör örgütü listesine Türkiye’den sonra ilk ekleyenin 1984’te Olof Palme hükümetinin olduğunu hatırlatmak isteriz. Aynı adımı AB 2002’de attı. Bu tutum değişmedi" demişti.

isveç pkk nato türkiye amineh kakabaveh

BAĞLANTILI HABERLER