İsveç Dışişleri Bakanı'ndan 'PKK' açıklaması: 1984'te 'terör örgütü' listesine aldık

Erdoğan'ın İsveç için 'Tam bir terör odağıdır' demesinin ardından İsveç Dışişleri Bakanı Linde, PKK'nin 1984'te 'terör listesi' ne alındığını belirterek dezenformasyon yapılıyor dedi.

20.05.2022 13:43    Güncelleme: 20.05.2022 13:49

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, Türkiye'nin PKK'lilerin iadesini istediği ve buna olumlu yanıt verilmediği gerekçesiyle NATO üyeliğine karşı çıkmasına değindi.

Sosyal Demokrat Partili Bakan Linde, Twitter hesabından yaptığı açıklamada İsveç'in PKK'yi 1984'te "terör örgütü" listesine aldığını hatırlatarak "Bu pozisyon değişmeden kalır" dedi.

İsveç'te 1986'da suikast sonucu hayatını kaybeden eski başbakan Olaf Palme döneminde bu kararın alındığını hatırlatan Linde, açıklamasında 2003'te öldürülen eski dışişleri bakanı Anda Lindh'i de andı ve o dönemden bu yana söz konusu kararla ilgili aynı pozisyonun korunduğunu savundu.İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, Türkiye'nin PKK'lilerin iadesini istediği ve buna olumlu yanıt verilmediği gerekçesiyle NATO üyeliğine karşı çıkmasına değindi.

ERDOĞAN: İSVEÇ TAM BİR TERÖR ODAĞIDIR

Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan dün Ankara'da katıldığı etkinlikteki konuşmasında İsveç'in NATO üyeliğine karşı çıkacağını yinelemişti. Anadolu Ajansı'nın (AA) aktardığına göre Erdoğan, şunları söylemişti:

"Biz bir kez sokulduğumuz delikten bir daha sokulmayı düşünmüyoruz. Yunanistan'da bunu yaşadık. Biliyoruz ki İsveç de Finlandiya da bize aynı numarayı çekecekler. Niye böyle bir gaflete düşelim ki? Kusura bakmasınlar. NATO'da tam ittifak gerekiyor. Bir ülke 'hayır' derse NATO ittifakı içerisinde ne yapamazlar, o ülkeyi alamazlar. Bizim de şu anda bu konuyla ilgili kesinlikle, bu iki ülke hakkında, hele hele İsveç, kesinlikle tam bir terör odağıdır, terör yuvası. Bunlar silah noktasında yaptırım da uyguladılar bize. Yunanistan'a geliyoruz. Batıya, 400 milyar avro borcu var, hala Batı bunlara silah desteği veriyor."

İsveç NATO Türkiye PKK

BAĞLANTILI HABERLER