İşten çıkartılan gazeteci Akgün: Açlıkla terbiye etmek istiyorlar

Elazığ'da zabıtaların işportacılara müdahale anını çektiği için önce darp edilen ardından da işten çıkarılan gazeteci Faik Akgün, belediye baskısı sonucu işten çıkarıldığını söyledi.

20.05.2022 13:09    Güncelleme: 20.05.2022 13:11

Elazığ'da yayın yapan Günebakış Gazetesi'nde çalışan gazeteci Faik Akgün'ün işine belediyenin baskısıyla son verildi. Akgün, 26 Nisan’da AKP’li Elazığ Belediyesi zabıta ekipleri tarafından işportacılara yapılan müdahaleyi çektiği için önce zabıtalarca darp edildiğini sonrasında ise, Belediye Başkan Yardımcısı Nazif Bilginoğlu’nun talimatıyla çalıştığı Günebakış Gazetesi’nden çıkarıldığını söyledi. 
 
‘ZABITALARIN SALDIRISINA UĞRADIM’ 
 
Mezopotamya Ajansı'ndan Müjdat Can'a konuşan Akgün, işten çıkarılma sürecine ilişkin olarak, "Elazığ Belediyesi zabıtalarının hukuksuz bir şekilde işportacılara müdahale ettiği ve bu duruma tepki gösteren vatandaşlara da saldırdığı ihbarını aldım. Olayın meydana geldiği İzzetpaşa Camii önüne ulaştığımda; bir zabıtanın vatandaşın üstüne yürüdüğünü gördüm. Ben de o anı fotoğraflamak istedim. Tam o sırada çok sayıda zabıtanın saldırısına uğradım. Çekip yapmamı engelledikleri gibi, bir de beni darp ettiler. Çok sayıda zabıta tarafından darp edildiğim için darp raporu alarak zabıtalardan şikâyetçi oldum" dedi. 

AKP'li belediyenin zabıta şiddetini şikayet eden gazeteci işten çıkarıldı

Elazığ’da cemaat evinde kalan tıp öğrencisinin intihar haberini duyuran ve tehdit edilen gazeteci Faik Akgün, maruz kaldığı zabıta şiddeti nedeniyle yaptığı şikayet sonrası işten çıkarıldı.


 
‘ŞİKÂYETİMİ ÇEKMEM NOKASINDA BASKI YAPILDI’
 
Akgün, zabıtalardan şikâyetçi olduğu için çalıştığı gazetenin sahibi ve genel yayın yönetmeni Erhan Doğan tarafından şikâyetini geri çekmesi için kendisine baskı yapıldığını ifade etti. Gazete sahibi Doğan’ın Elazığ Belediye Başkan Yardımcısı Nazif Bilginoğlu'nun da içinde bulunduğu belediye yetkilileriyle bir dizi görüşme gerçekleştirdiğini, sonrasında kendisini işten çıkardığını savunan Akgün, Elazığ'da basının durumunu tek bir kelimeyle özetlersek, hepsi sahibinin sesi konumunda. Birkaç istisna dışında, gazetecilerin çoğu belediye güzellemesi yapıyor. Beni işten çıkartan gazete de uzun zamandır bu reklamdan pay almak için güzelleme yapıyordu" diye belirtti. 
 
'ONLARIN ÖNÜNDE EĞİLMEYECEĞİM'
 
Gazetecilere yeterince destek verilmediğini dile getiren Akgün, “Belediyenin beslemeleri haline gelenler, beni istihdam ettikleri takdirde bu desteğin kesilmesini göze alamayacaklardır. Akılları sıraca bu şekilde beni işle ve ekmekle terbiye edip,  önlerinde eğileceğimi ve hukuksuzluklarına göz yumacağımı hesap ediyorlar. Ben bir kez de sizin aracılığınızla ifade edeyim, beni işsiz ve ekmeksiz bırakanların karşısında bugüne kadar nasıl dik durduysam, bundan sonrada açlıktan ölsem bile eğilmeyeceğim" diye konuştu. 
 
DOĞAN VE BİLGİNOĞLU İDDİALARI YALANLADI
 
Akgün’ün iddialarına ilişkin ulaşılan Günebakış Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Erhan Doğan, “İşten çıkarmışım. Normal değil mi? Başka isimleri de çıkardım. Çıkaramaz mıyım? Şeklinde ifadeler kullandı. İddiaların bir diğer muhatabı Elazığ Belediyesi Başkan Yardımcısı Nazif Bilginoğlu ise, "Ben bu arkadaşın ismini ilk defa duyuyorum. Görsem tanımam. Belki de görmüşümdür. Ama ben Erhan Doğan ile ne bu konu ne de başka konu hakkında konuşmamışım. Hiç kimseye de böyle bir şey demem mümkün değil. Ekmeği ile niye oynayayım. Ben kimim ve o gücüm nerde?  Zabıta müdürlüğü bana bağlı değil" diyerek kendisini savundu. 

Akgün, daha önce de 'Enes Kara' ile ilgili haberi sebebiyle işten çıkarılmıştı.

Elazığ’da Üniversite Öğrencisi Enes Kara’nın, cemaat yurdunda gördüğü baskıları anlatmasının ardından yaşamına son vermesini haberleştiren yerel gazeteci Faik Akgün, çalıştığı Günışığı gazetesinden kovulmuştu. Bir süre işsiz kalan Akgün daha sonra bu kez de çalışmaya başladığı Günebakış gazetesinde işten atıldı.

Faik Akgün Enes Kara Günebakış gazetesi

BAĞLANTILI HABERLER