İsrail'den vatandaşlarına uyarı: İstanbul'u terk edin

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, İran'ın Türkiye'deki İsrail vatandaşlarına saldırı planladığı iddiasıyla İstanbul'da bulunan tüm vatandaşlarına şehri terk etme çağrısı yaptı.

13.06.2022 15:42    Güncelleme: 13.06.2022 20:59

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, İstanbul'u ziyaret eden İsrail vatandaşlarının 'en kısa sürede' İstanbul'dan ayrılmalarının gerektiği çağrısı yaptı. İsrail uyarıya gerekçe olarak İran'ın intikam tehditlerini gösterdi.

Reuters'ın haberine göre, bir açıklama yapan Lapid, "Gerçek ve yakın bir tehlike mevcut. Halihazırda İstanbul'daysanız, en kısa zamanda İsrail'e dönün. İstanbul'a seyahat planınız varsa da iptal edin. Hiçbir tatil canınızdan önemli değil" ifadelerini kullandı.

Bakan, İran'ın "İsraillilere karşı terör saldırıları düzenlemeye yönelik birkaç girişimi" olduğunu iddia etti. Daha önce Jerusalem Post gazetesine konuşan İsrailli güvenlik yetkilileri, İran'ın Türkiye'yi ziyaret eden İsrail vatandaşlarına saldırı girişiminde bulunduğunu öne sürmüştü

'GİTMEYİN' UYARISINDA BULUNMUŞTU

İsrail, 30 Mayıs'taki açıklamasında, İran Devrim Muhafızları mensubu bir albayın suikaste uğraması nedeniyle İran'ın intikam alacağı yönündeki tehditlerine dayanarak İsrail vatandaşlarını Türkiye'ye gitmemeleri konusunda uyarmıştı.

israil istanbul uyarı

BAĞLANTILI HABERLER