İsrail'de Arap milletvekilinin istifasıyla koalisyon hükümeti çoğunluğu kaybetti

İsrail’de Haziran 2021’de kurulan ve ülke tarihinde en fazla farklı kesimi bir araya getirerek oluşturulan hükümet, Arap vekilin istifasıyla bir yılını doldurmadan krize sürüklendi.

20.05.2022 08:44    Güncelleme: 20.05.2022 12:59

Foto: The Times Of Israel


İsrail’de hükümette yer alan bir Arap milletvekili liderlerin kendi halkına karşı sert ve şahin tutumlarını daha fazla tolere edemeyeceğini belirterek istifa etti. Böylece 120 sandalyeli mecliste hükümeti oluşturan partilerin sandalye sayısı 59'a düştü. Haziran 2021’de kurulan ve İsrail tarihinin en fazla farklı kesimini bir araya getirerek oluşturulmuş hükümet, böylece bir yılını doldurmadan sallantıya girmiş oldu.

Başbakan Naftali Bennett liderliğindeki hükümette, bazıları birbirinden ideolojik olarak büyük farklarla ayrılan sekiz siyasi parti bir araya gelmişti. Ülkenin kurulduğu 1948'den itibaren ilk kez bir Arap milletvekili de hükümete girmişti.

İsrail'in oy verme hakkı bulunan Arap vatandaşları, nüfusun yüzde 20'sini oluşturuyor ve Filistin halkına yönelik baskı, ayrımcılık ve saldırılara karşı tepkililer. Arap nüfus büyük oranda Arap milletvekillerinin oluşturduğu partilere oy veriyor.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre hükümetten istifa kararını açıklayan sol eğilimli Meretz Partisi'nden Ghaida Rinawie Zoabi, "Yeniden ve yeniden koalisyonun liderleri, Arap halkı için çok önemli olan temel konularda şahin, sert ve sağ eğilimli bir tutum takındılar" dedi.

Özellikle son dönemde Batı Şeria'ya düzenlenen saldırılar, Al Jazeera muhabiri Şirin Ebu Akile'nin öldürülmesi ve cenazesinde İsrail polisinin saldırgan tutumunun Zoabi'yi bu kararı almasında etkili olduğu belirtiliyor.

Akile’nin geçtiğimiz hafta düzenlenen cenaze töreninde polisin saldırganlığı sonucu gazetecinin tabutunun neredeyse yere düşmek üzere olduğu görüntülere yansımıştı.

‘HALKIMI BÖYLE TACİZ EDEN BİR KOALİSYONU DAHA FAZLA DESTEKLEYEMEM’

Zaobi, yazılı açıklamasında "Halkımı bu saygısız tavırlarla taciz eden böyle bir koalisyonun varlığını desteklemeye devam edemem" ifadelerine yer verdi.

Hükümetin çalışmaya devam etmesi için desteğe ihtiyacı olduğu belirtilirken, güvenoyu talebinde bulunulması halinde de koalisyon dışında kalan milletvekillerinin oyunun alınması gerekiyor.

Hükümeti oluşturan partilerin milletvekili sayısı 61'ti. Ancak birkaç hafta önce de Başbakan Bennett'in kendi sağ görüşlü Yamina Partisi'nden bir kişi, koalisyon hükümetinin "Yahudi kimliğine zarar verdiği" gerekçesiyle istifa etmişti.

Koalisyon hükümeti, defalarca tekrarlanan ve sonuç alınamayan iki yıllık bir seçim sürecinin sonunda, eski başbakan Binyamin Netanyahu'yu koltuğundan kaldırmak üzere çok farklı kesimden partilerin bir araya gelmesiyle kurulmuştu.

İsrail hükümet krizi Arap milletvekili istifa Ghaida Rinawie Zoabi Filistin

BAĞLANTILI HABERLER