İşini bıraktı, yandaşa desteğe çıktı: Zekat vergiden düşecek, zordaki üretici zekatla ayağa kalkacak

Kızılay Zekat Müessesi kurduklarını duyuran Türk Kızılay Genel Başkanı Kınık, toplayacakları zekatla üretim sıkıntısı çeken üreticilerin borçlarının ödeneceği model kuracaklarını söyledi.

04.04.2022 13:21    Güncelleme: 04.04.2022 18:20

"Kızılay Zekat Müessesi" kurduklarını duyuran Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, bu kapsamda toplayacakları zekatla üretim sıkıntısı çeken üreticilerin borçlarının ödeneceği bir model kuracaklarını ifade etti.

Türk Kızılayı'nın skandal girişimini Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık duyurdu. Kınık'ın açıklamasına göre, Türk Kızılayı şirketlerin 'zekat'larını toplamayı hedefliyor. Türkiye'de zekatın gelir vergisi üzerinden hesaplandığında yüzde 2.5'e geldiğini ifade eden Kızılay Başkanı Dr. Kerem Kınık, söz konusu hesaplamaya göre 5-6 milyar dolar büyüklüğü geçtiğini ifade etti.

Dünya gazetesine açıklamalarda bulunan Kınık, "Zekatın teşvik edilmesi, hesap verilebilir, şeffaflık ve izlenebilirlik modeliyle mutlaka müesseseleşmesi gerektiğini düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

Bu kapsamda "Kızılay Zekat Müessesi" kurduklarını belirten Kınık, "Burada zekatın farklı boyutları var. Sadece doğrudan insanlara nakit verme, ihtiyaçlarını kısa süreli karşılama anlamında değil, birden fazla zekat veren insanın bir araya gelerek bir insana iş kurması gibi. Kişilerin zekat alırken bir sene sonra istihdam yaparak zekat veren pozisyona gelmesi gibi modeller üzerinde çalışıyoruz. Ayrıca üretim sıkıntısı çeken bir üreticinin borcunu ödemesi ve tekrar üretime katılmasının sağlanması gibi modellerle zekatı yaygınlaştırmaya çalışacağız. Diyanet İşleri Başkanlığı'yla birlikte zekatın nasıl toplanacağı konusunu, kendi içimizde kurduğumuz bir ilim heyetiyle de takip edeceğiz ve zekat sahibine bunu raporlayacağız" dedi.

Kızılay Kerem Kınık zekat vergi Kızılay Zekat Müessesi üretici borç

BAĞLANTILI HABERLER