İngiltere'de halk hayat pahalığına karşı yürüdü

Londra'da binlerce kişi yüksek enflasyondan dolayı yaşam maliyetlerinin artmasını protesto ederek, maaşların artırılmasını ve faturaların düşürülmesini talep etti.

18.06.2022 22:58    Güncelleme: 18.06.2022 22:58

İngiltere'nin başkenti Londra'da hayat pahalılığına karşı yapılan gösterilerde hükümetten giderek artan enflasyonla mücadele için maaşların iyileştirmesi talep edildi.

Göstericiler yaklaşık üç kilometre yürüyerek Parlamento Meydanı'na ulaştı.

Euronews'in aktardığına göre, bazı göstericiler "Yeter artık", "Maaşları artırın, faturaları düşürün", "Herkes için güvenli ev" yazılı dövizler taşırken sık sık hükümet karşıtı sloganlar atıldı.

Bazı protestocular, üzerlerinde Başbakan Boris Johnson ile Maliye Bakanı Rishi Sunak'ın fotoğraflarının yanında "Bedel ödetin" yazısı bulunan pankartlarla yürürken,bazı göstericilerse Başbakanlık Ofisi'nin önünden geçerken Johnson'ı yuhalayarak protesto etti.

İNGİLİZ EKONOMİSİ SON 40 YILIN EN KÖTÜ SEVİYESİNDE

İngiltere'de nisan ayında enflasyon, enerji ve gıda fiyatlarındaki artışın etkisiyle yüzde 9 oranına ulaşarak son 40 yılın en yüksek seviyesine çıktı. İngiltere Merkez Bankası enflasyon oranının yıl sonuna doğru yüzde 11'e yükselmesini bekliyor.

ingiltere hayat pahalılığı ekonomik kriz londra

BAĞLANTILI HABERLER