2000 yıllık penis motifli değirmen taşı

İngiltere'de yol çalışması sırasında çıkarılan tarihi kalıntıları inceleyen arkeologlar, üzerine penis motifi işlenmiş 2 bin yıllık değirmen taşı bulduklarını duyurdu.

19.02.2021 14:48    Güncelleme: 19.02.2021 15:02

İngiltere'de üç yıl önce Cambirdge ile Huntingdon arasındaki yol çalışması sırasında bulunan tarihi kalıntıları inceleyen arkeologlar 'son derece önemli bir bulguya ulaştıklarını' duyurdu.

Godmanchester kasabası yakınlarındaki eski bir Roma köyü yakında bulunan parçanın 2 bin yıllık değirmen taşı olduğu anlaşıldı.

Taşın kırık halde bulunduğu ve arkeologlar tarafından birleştirilip incelendikten sonra üzerinde işlenmiş bir penis motifi olduğu fark edildi.

Sputnik Türkçe'de yer alan habere göre Oxford Üniversitesi'nden Arkeolog Dr Ruth Shaffrey, oldukça önemli bir bulgu elde ettiklerini söyleyerek, taşın bilinen dört Romano-İngiliz değirmen taşı örneğinden biri olduğunu söyledi.

Çalışma grubundan bir arkeolog ise penis motifinin anlamını "Fallus, Roma dünyasında güç ve erkekliğin önemli bir imgesi olarak görülüyordu. Şans getirdiğine inanılıyordu" ifadeleriyle anlattı.

İLK DEFA BİRA ÜRETİM MERKEZLERİNE RASTLANDI

Buluntular arasında, bir mamut dişi, gergedanın kafatası, terk edilmiş bir ortaçağ köyü ve 1.500 yıl önce parçalanmış üç erkek bedeni olduğu da belirtildi.

Arkeologlar ayrıca, İngiltere'de ilk defa bira üretim malzemeleri bulduklarını açıkladı. Bu parçaların ise M.Ö. 4 bin yılından oluğu belirlendi.

 

İngiltere değirmen taşı penis motifi

BAĞLANTILI HABERLER