İngiltere Başbakanı Boris Johnson için bu akşam güven oylaması yapılacak

İngiltere'de koronavirüs kısıtlamaları sırasında düzenlenen partiler nedeniyle Başbakan Boris Johnson için bu akşam Muhafazakar Parti'nin meclis grubunda güven oylaması yapılacak.

06.06.2022 11:55    Güncelleme: 06.06.2022 11:55

İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın ülkede koronavirüs karantinaları döneminde başbakanlık konutunda düzenlediği partilerin ortaya çıkması nedeniyle bugün akşam saatlerinde hakkında güvenoyu yoklaması yapılacak.

Ülke basınında Partygate (Parti Skandalı) olarak adlandırılan olayların ardından Başbakan Johnson istifaya davet edilmişti.
Oylamanın Türkiye saatiyle 20.00-22.00 saatleri arasında yapılması bekleniyor. Johnson oylamayı kaybederse istifa etmek zorunda.

Oylama gizli oy ve basit çoğunluk esasına göre yapılacak.

Muhafazakar Parti'nin 359 milletvekilinin tümünün oylamaya katılması halinde, Johnson'ın görevde kalabilmesi için en az 180 oy alması gerekiyor.

Boris Johnson, Başbakanlık Konutu'nda düzenlenen bazı partilere katıldığı için polis soruşturması sonrası para cezasına çarptırılmıştı.

Johnson'ın oylamayı kaybetmesi halinde, Muhafazakar Parti'nin seçeceği yeni lider, İngiltere'nin yeni başbakanı da olacak ve hükümeti kuracak.

Johnson'ın oylamayı kazanması halinde ise Muhafazakar Parti'nin mevcut kurallarına göre aynı oylama 1 yıl yapılamıyor.

Oylama için partinin milletvekillerinden en az yüzde 15'inin (54) yazılı talepte bulunması gerekiyordu.

Bu sabah, oylama için yüzde 15'lik eşiğin aşıldığı açıklandı ancak kaç milletvekilinin oylama istediği belirtilmedi.

İngiltere Boris Johnson koronavirüs parti güven oyu

BAĞLANTILI HABERLER