İmamoğlu, yargılanacağı dava ve 'Kürt sorunu' hakkında konuştu

İmamoğlu, 'Bugün kadar verilen tüm hukuksuz kararları kınıyorum. Ama ben hala bu memleketin bu güzel yurdumuzun yargıçlarına, savcılarına güvenmek istiyorum' dedi.

27.05.2022 18:52    Güncelleme: 27.05.2022 20:31

Tüm Türkiye'deki CHP'li Belediye Başkanları, Van'da bir araya geldi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, merkez ilçe İpekyolu'ndaki Ulu Camii'nde Vanlı yurttaşlarla birlikte Cuma namazı kıldı. Namazın ardından İmamoğlu, kendisini bekleyen çok sayıda yurttaşa, "Sizleri çok seviyorum" diye seslendi. 

Burada basın mensuplarının sorularını yanıtlayan İmamoğlu, 1 Haziran’da hakkında açılan bir davanın duruşmasının yapılacağının anımsatılması üzerine şunları söyledi:

“Memleketin her insanı mahkemelerden, yargıçlardan hukuk bekler. Ben de son anına kadar hukuk bekleyeceğim. Bugüne kadar verilen hukuksuz tüm kararları kınıyorum. Ama yanı sıra ben hala bu memleketin, bu güzel yurdumuzun yargıçlarına, savcılarına güvenmek istiyorum. Umut ederim doğru karar verirler. Çünkü hukuk herkese lazım olacak. Herkese lazım. O karar vericilere bile lazım olacak. Onun için doğru karar vermelerini umuyorum.”

'HUKUKSUZ KARARLAR VERİLİYOR; KAFTANCIOĞLU BUNLARDAN BİRİSİ'

İmamoğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkındaki Yargıtay kararının hatırlatılması üzerine de şöyle konuştu:

“Evet çok acı. İşte bu hukuksuz kararlar veriliyor. Hukuksuz yere içeride hapis yatanlar var. Sayın Kaftancıoğlu bunlardan birisi. Ama dediğim gibi biz son anına kadar yine de hukuka uygun, adil bir karar bekliyoruz. İnşallah." 

KÜÇÜK KIZ ÇOCUĞU PATATESİNİ İMAMOĞLU İLE PAYLAŞTI

İmamoğlu, Van'da Cumhuriyet Bulvarı'nda esnafı ziyaret etti. İmamoğlu bir lokantada yemek yiyen küçük kız ile sohbet etti. İmamoğlu, “Patates güzel mi? Bir tane de bana verir misin? Bir tane alayım mı? Sen ver bana” dedi. Küçük kız İmamoğlu’na patatesinden ikram etti.

İmamoğlu, bir telefoncuya işlerini sordu. Telefoncu İmamoğlu’na sorunlarını anlatarak, “Artık yetişemiyoruz hiçbir şeye. Kira bir yandan, giderler bir yandan, sigorta bir yandan. Artık yok yani. Artık size kaldı her şey. Umudumuz sizlersiniz” dedi.

'ASGARİ ÜCRETLE ÇALIŞAN İNSAN HIRSIZLIK YAPARAK GEÇİNEBİLİR'

İmamoğlu’na telefoncuda başka bir yurttaş da “Halk olarak baya bir sıkıntılıyız. Örnek vereceğim size. Bundan 7-8 sene önce çeyrek altın alıyorduk. Şu an çocuk bezi alıyoruz. Artık geçim kaynağı sıfır… Asgari ücretle çalışan bir insan hırsızlık yaparak geçinebilir. Başka hiçbir şekilde geçinemez” diye konuştu.

İmamoğlu, gazetecilerin Van ile ilgili sorusuna “Memleketin her bir köşesi dünya güzeli. Dünya cenneti. Memleketimin her insanı dünya iyisi. Türk’ü, Kürt’ü hep bir arada güzel şeyler yapabiliriz” diye düşüncelerini açıkladı.

Yaşlı bir yurttaş İmamoğlu’na “Millete sahip çıkın. Zam yapmayın. Başım üstüne geldin. Böyle gelin gidin” dedi.

KÜRT SORUNUYLA İLGİLİ SORUYU YANITLADI

İmamoğlu, bir esnaf ziyaretinde gazetecinin “Kürt sorununun” çözümüne ilişkin sorusuna; “Bizim savunduğumuz demokratik bir ülke olmak. Genel Başkanımız da ifade ediyor. İkinci yüzyıla giderken Türkiye Cumhuriyeti’ni demokrasi ile taçlandırmak. Bu kavram üzerinden biz de süreci çok önemsiyoruz. Yerel yönetimlerde buna dönük adımlar atmak için üstün gayretler gösteriyoruz. Bunlar muhtemeldir ki o altılı masada konuşuluyor ve konuşulacaktır. Haklısınız toplum sabırsızlıkla neler alacağını, bu güzel ittifakı, bu bir araya gelişin topluma neler vereceğini duymak istiyor. Zamanı geldiğinde bu beklentileri karşılayacak en üstün demokratik uygulamaları açıklayacaklardır” diye yanıt verdi.

'CUMHURBAŞKANLIĞININ YOLU KÜRTLERDEN GEÇER'

İmamoğlu, Kürt sorunu ile ilgili soru soran yurttaşa; “Benim işim değil, 6’lı masanın işidir” yanıtı verdi.

Temaslar sırasında heyet içerisinde bulunan belediye başkanları ile yurttaşlar arasında da kısa sohbetler yaşandı. Ziyaret sırasında bir yurttaş heyette bulunan CHP’lilere; “Sizler belediye başkanısınız, geziyorsunuz, bizi ziyaret ediyorsunuz. Peki, bizim belediye başkanı nerede? Neden, kayyım atanıyor. Sizleri de halk seçmedi mi? Buradaki irade ile sizin oradaki irade arasındaki fark ne? 10 yıl önce Kılıçdaroğlu, buraya geldi ve miting yaptı. Mitingde, 30 kişi yoktu. Bugün ise kalabalık bir kitle var. Bunun kıymetini bilin. Cumhurbaşkanlığının yolu Kürtlerden geçer” dedi. 

İmamoğlu bir esnafta Van’a gelmeden önce ile ilişkin raporları okuduğunu aktararak, ilin nüfusunun genç nüfusunun Türkiye için fırsat olduğunu söyledi. İmamoğlu, “Ekonomik sıkıntılar var. Aşacağız bunu” dedi. Esnaf ise “Aşılıncaya kadar biz de aşacağız. Esnaf bitti” diye yanıt verdi. İmamoğlu, esnafa hak vererek, “CHP’li olarak buradayım, İstanbul Belediye başkanı olarak buradayım. Ama bütün muhalif kesim Türkiye’nin kurtuluşu için bir arada çalışmak zorunda. İnşallah başaracağız” diye konuştu.

Van Gölü’ne “Benim için Van denizi” diyen İmamoğlu, “Hani espri yaparlar Kürt denizi görmemiş, Laz denizi görmüş. Ben artık ona inanmıyorum. Kürt vatandaşımızın da denizi varmış, şimdi onu öğrendim” dedi.

SLOGAN ATAN BİR KADIN GÖZALTINA ALINDI

İmamoğlu’nun esnaf ziyareti sırasında bir kadın slogan attı. Maraş Caddesi üzerinde yapılan esnaf ziyareti sırasında genç bir kadın PKK Lideri Abdullah Öcalan lehine “Bijî Serok Apo” sloganı attı.

Slogan atan kadın polisler tarafından gözaltına alındı. (ANKA-MA)

imamoğlu kaftancıoğlu dava kürt sorunu van esnaf ziyareti

BAĞLANTILI HABERLER