Güzelmansur: İktidara olan inanç sıfırlandı, 7 bin 300 kamu ihalesi iptal edildi

Ekonomideki belirsizliğin kamu ihalelerini etkilediğini belirten CHP’li Güzelmansur, akaryakıt, orman işletme müdürlükleri ve eğitim ihalelerinin bir bir iptal edildiğini söyledi.

27.06.2022 07:40    Güncelleme: 27.06.2022 07:40

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, 1 Ocak 2022’den bu yana 7 bin 300 kamu ihalesinin iptal edildiğini söyledi. Son bir yılda motorinin yüzde 313 zamlandığını hatırlatan CHP’li vekil Güzelmansur “Neredeyse her güne akaryakıt zamlarıyla uyanıyoruz. Hâl böyle olunca kamunun akaryakıt alımı için çıktığı ihaleler bir bir iptal ediliyor. Akaryakıt fiyatlarındaki bu belirsizlik kamunun erzak taşıma, kömür dağıtımı gibi işlerine de talipli çıkmamasına, bu hizmetlerin sekteye uğramasına neden oluyor” dedi.

‘İHALELERİ EN ÇOK İPTAL EDİLEN KURUMLARIN BAŞINDA ORMAN İŞLETMELERİ GELİYOR’

Sözcü'den Saygı Öztürk'ün haberine göre Güzelmansur, ihaleleri iptal edilen kurumların başında orman işletme müdürlüklerinin geldiğini belirterek şöyle konuştu: “Bunların iş makinelerine akaryakıt alımı ihalelerine teklif veren yok. Yangın söndürme araçlarında kullanılacak ekipman alım ihalelerine teklif veren yok. Hepsi iptal edilmiş. O yangınlar nasıl sönecek? İktidar bu tehlikenin farkında değil.”

‘EĞİTİM İHALELERİNİN İPTALİ ACI VERİCİ’

Piyasalardaki belirsizliğin, güvensizliğin kamu hizmetlerini çok ciddi sekteye uğratacağını ifade eden Güzelmansur, “İptal edilen ihalelere baktığımızda kamu kurumlarının ihtiyaç duyduğu ne unu ne de ilacı alabildiğini görüyoruz. İçinde bulunduğumuz enflasyonist ortam en çok da eğitimi vuruyor. 193 okul yapımı, onarımı veya okul güçlendirilmesi ihalesine teklif veren çıkmamış. Bu çok acı verici, kaygı verici bir süreç” dedi.

“Bu iktidarın sorunları çözeceğine dair inanç sıfırlanmış durumda” ifadelerini kullanan Güzelmansur, “İktidar değişmedikçe daha çok ihale iptalleri görürüz” diye ekledi.

AKP ihale iptal

BAĞLANTILI HABERLER