Kulis: İktidar asgari ücret, EYT ve 3600 ek gösterge düzenlemesini seçim öncesine bırakacak

İktidar gelecek yıl yapılacak seçimler öncesi ekonomide 'bahar havası' yaratmak için maaşlara yüksek zam yapmayı, EYT ve 3600 ek gösterge düzenlemesini yılbaşına bıraktı.

23.04.2022 07:25    Güncelleme: 23.04.2022 21:50

İktidar tüm hesaplarını gelecek yılki Cumhurbaşkanlığı seçimine göre yapıyor. Türkiye, seçim, zamanında yapılırsa Haziran 2023’te sandık başına gidecek. Kulis bilgilerine göre bu seçimin “AKP açısından en zorlarından biri olacağı” bizzat iktidar temsilcileri tarafından dile getiriliyor. İktidar emeklilerin bayram ikramiyesine zam için kapıyı kapadı. Ancak kulislerde “artışın gelecek yıl yapılacağı” konuşuluyor. İktidarın tüm bu gelişmelerin ardından ekonomide oluşacak “bahar havasıyla” birlikte seçime gideceği değerlendiriliyor.

EK ZAMLAR SEÇİM ÖNCESİ YAPILACAK

Cumhuriyet’te yer alan habere göre asgari ücrette yılın ikinci yarısında bir düzenleme yapılmasından da vazgeçildi. Kulislerde ise “Aralık ayındaki görüşmelerde gelecek yıl için yüksek oranlı bir artış yapılacağı” dile getiriliyor. Bunun dışında gelecek yılın ilk yarısında memur ve memur emeklisine yüzde 8 toplu sözleşme zammı verilecek. Ayrıca bu yılın ikinci yarısında oluşacak enflasyon farkı da yine ocak ayında yansıtılacak. Böylece maaşlarda önemli oranda artış yapılacak. Ayrıca iktidarın “ocak ayında yeni bir ek zammı gündeme getirebileceği” de belirtiliyor.

3600 ek gösterge ile sözleşmelilere kadro konusundaki çalışmaların bu yıl içerisinde tamamlanması toplu sözleşmenin bir gereği. Ancak iktidar son günlerde 3600 ek gösterge düzenlemesinin yılın sonunda yapılacağını dile getiriyor. Ayrıca sözleşmelilere kadro konusunun da 3600 ek gösterge sonrasında yaşama geçirileceği açıklandı. İki konu da bu yılın sonuna kalırsa bu uygulamaların sonuçları da 2023’te alınmaya başlanacak.

‘EYT DÜZENLEMESİ SEÇİM ÖNCESİNDE GÜNDEME GELECEK’

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) yıllardır düzenleme yapılmasını bekliyor. İktidar ise sürekli erteliyor. Ancak sendika kulislerinde “EYT düzenlemesinin seçim öncesinde gündeme geleceği” konusunda genel bir beklenti var. Sendikacılar arasında bu konuda “kesin olacak” diyenler bulunuyor. Resmi enflasyon yüzde 60’ın üzerinde. Beklentiler de bu yılın böyle gideceğini gösteriyor. Ancak yıl sonundan itibaren enflasyonda bir düşme bekleniyor. “Baz etkisinin” katkısıyla yıl sonundan itibaren enflasyonun düşeceği ekonomistler tarafından da dile getiriliyor. Kulislerde, iktidarın tüm bu gelişmelerin ardından ekonomide oluşacak “bahar havasıyla” birlikte seçime gideceği değerlendiriliyor.

seçim ekonomi bahar havası eyt 3600 ek gösterge asgari ücret zam ek zam

BAĞLANTILI HABERLER