İklim kriziyle mücadeleye dev bütçe ayıran yasa tasarısı ABD Senatosu'ndan geçti

8 Kasım ara seçimleri öncesi ABD Başkanı Biden yönetiminin siyasi ve ekonomik başarısı olarak değerlendirilen tasarının gelecek hafta cuma günü Temsilciler Meclisi'ne gelmesi bekleniyor

08.08.2022 10:41    Güncelleme: 08.08.2022 10:44

ABD Senatosunda kapsamlı sağlık, iklim ve vergi düzenlemelerini içeren yeni yasa tasarısı kabul edildi.

Kamuoyunda bir süredir tartışılan, bir buçuk yılı aşkındır hazxırlıklrın sürdüğü ve “Enflasyon Azaltma Yasası” olarak adlandırılan tasarı, Senato'da yapılan oylamada 50'ye karşı 51 ile onaylandı.

50 Cumhuriyetçi ve 50 Demokrat Partilinin bulunduğu Senato'da tasarının kaderini Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in kullandığı oy değiştirdi.

Cumhuriyetçi senatörlerin tamamı, ilgili yasa tasarısının ekonomiyi daha da kötüleştireceğini savunarak ret oyu kullandı.

8 Kasım ara seçimleri öncesi Biden yönetiminin siyasi ve ekonomik başarısı olarak değerlendirilen tasarının gelecek hafta cuma günü Temsilciler Meclisi'ne gelmesi bekleniyor.

İklim değişikliğinin Almanya'ya maliyeti yılda 6,6 milyar euro

İklim değişikliğinin Almanya'ya yıllık maliyetinin ortalama 6,6 milyar euro olduğu açıklandı. Ekonomi bakanı Habeck, iklime uyum stratejisine ihtiyaç olduğunu söyledi.

Enflasyonu Azaltma Yasası’nın, ABD tarihinin en büyük iklim yatırımını temsil ettiği, sağlık alanında ilk kez belirli reçeteli ilaçların fiyatını müzakere etme ve süresi dolan sağlık hizmetleri sübvansiyonlarını uzatma yetkisi verme konusunda büyük değişiklikler içerdiği kaydediliyor.

Tasarının, yeni vergi düzenlemeleri ile gelecek 10 yılda 700 milyar dolar ek gelir oluşturacağı, bunun 430 milyar dolarının başta karbon emisyonlarını azaltmada ve sağlık hizmetlerinde kullanılacağı belirtiliyor.

Tasarıyı hazırlayanlar böylece 2030 itibarıyla karbon emisyonlarının yüzde 40 oranında azalacağını savunuyor.

ABD Kongre Senato Joe Biden Kamala Harris Yasa tasarısı İklim krizi

BAĞLANTILI HABERLER