İddia: Erdoğan'ın 'enflasyondaki köpük' benzetmesinin altından KDV indirimi çıktı

Erdoğan'ın başkanlığında toplanan kabinede KDV oranlarında gerçekleştirilecek düzenleme ele alındığı ve bunun kısa sürede Meclis'e geleceği iddia edildi.

21.01.2022 06:43    Güncelleme: 21.01.2022 10:03

Döviz kurlarındaki artış sonrası başta gıda olmak üzere tüm tüketim mallarının fiyatları da arttı. Dolar 18.40’tan 15 TL seviyesinin altına indi, ancak bu düşüş tüketim maddelerine yansımadı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, yüksek enflasyonu kabul ederek son dönemde sıklıkla dile getirdiği “Kurdaki köpük gibi enflasyondaki köpüğü de süratle alacağız” sözlerinin altından “Katma Değer Vergisi (KDV) indirimi” çıktı.

Cumhuriyet gazetesinde yer alan habere göre, Erdoğan başkanlığında önceki gün toplanan kabinede bu konu gündeme geldi. Toplantıda, Gelir İdaresi Başkanlığı’nca (GİB) hazırlanan, gıda, sağlık ve dayanıklı tüketim maddeleri gibi farklı KDV oranlarında gerçekleştirilecek düzenleme ele alındı. Söz konusu düzenlemenin kısa bir süre içinde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na sevk edileceği belirtildi.

TEK KDV ORANI BELİRLEYECEK

Haberde GİB’in üzerinde çalıştığı düzenleme ile KDV’deki üst sınır olan yüzde 18 oranı düşürülecek. Bu kapsamda da gıda, sağlık ve dayanıklı tüketim maddeleri gibi ürünlerde KDV indirimine gidilecek. Tarladaki bir ürünün fiyatının marketlerde “yaklaşık 10 katına çıktığını” söyleyen iktidar kanadı, bu durumu önlemek için de toptan mal ve hizmet teslimlerinde “tek KDV oranı” belirleyecek.

İktidar kanadı bu uygulama ile “fahiş fiyat artışlarının son bulacağını” öngörüyor.

Muhalefet partileri uzun süredir iktidara “KDV oranının düşürülmesi” çağrısında bulunuyordu.

İddia KDV İndirim Meclis TBMM Muhalefet Fahiş fiyat Gıda Tüketim

BAĞLANTILI HABERLER