İstinaf, Hürriyet davasında işe iade ve tazminat kararını onadı

İstinaf mahkemesi, Hürriyet Gazetesi'nin işten çıkardığı gazetecilerin işe iadesi ve gazetecilere tazminat ödenmesi yönündeki kararı onadı.

05.07.2022 23:55    Güncelleme: 06.07.2022 00:04

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Hürriyet Gazetesi'nde işten çıkarılan gazetecilerin açtığı davadaki işe iade ve tazminat kararının kesinleştiğini duyurdu.

TGS'nin Twitter hesabından yapılan açıklamada, "Hürriyet'ten atılan üyelerimizle ilgili sendikal tazminat ve işe iade kararı istinafta bugün kesinleşti. Mahkeme Demirören Medya'ya 'sendikalı gazeteciyi işten atamazsın' dedi. Sıra diğer davalarımızda. #SendikaHürriyettir #GazetecilerinGücü" ifadelerine yer verildi.

Demirören Medya Grubu, Hürriyet'te çalışan 45 gazeteciyi işine 2019 yılında "yönetim kurulunun işletimsel kararı" gerekçesiyle işten çıkarmıştı. Demirören ayrıca gazetecilerin tazminatlarını da ödememişti. Gazeteciler, Doğan Medya'nın satışı sonrasında sendikaya üye oldukları için işten çıkarıldıklarını belirtmişti.

45 gazeteci bunun üzerine gazeteciler işe iade davası, TGS de yetki davası açmıştı. Alacak ve yetki davaları ayrıca görülürken, 23 Aralık 2021 günü mahkeme, Demirören’in gazetecileri “sendikal sebeplerle” işten çıkardığına karar vermişti. Mahkeme, gazetecilerin işe iade edilmesine, işvereninin çalışanların bir yıllık brüt ücretleri kadar sendikal tazminat ve 4 maaş boşta geçen süre tazminatı ödemesine hükmetmişti. 

TGS Demirören Medya Grubu Doğan Medya İstinaf mahkemesi

BAĞLANTILI HABERLER