HSK'nin yaz atamaları tartışma yarattı: 33 ilde büyük deprem

HSK’nin yayımladığı yaz kararnamesiyle Eskişehir, Bursa, Antalya, Konya, Kocaeli ve Kayseri’nin de arasında bulunduğu 33 ilin başsavcısı değişti.

21.06.2022 05:32    Güncelleme: 21.06.2022 23:43

Hâkim ve Savcılar Kurulu'nun (HSK), 5 bin 75 adli ve 351 idari hâkim ve savcıyı kapsayan yaz kararnamesi tamamlandı. Eskişehir, Kocaeli, Kayseri'nin de arasında bulunduğu 33 ilin başsavcıları değişti. Üç bölge adliye mahkemesine de yeni başsavcı atandı. Gümüşhane Cumhuriyet başsavcısı olarak atanan Tuba Ersöz Ünver, ilk “türbanlı” il başsavcısı oldu. Yapılan değişiklikler tartışmaları beraberinde getirdi.

33 ilin başsavcıları değişti

Hâkimler ve Savcılar Kurulu 1. Dairesi, 2022 adli ve idari yarı ana kararnamesi açıklandı. Kararnamede, 33 ilin başsavcıları değişti.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre atamalardan öne çıkanlar şöyle:

- Beyşehir Cumhuriyet Başsavcısı Tuba Ersöz Ünver, Gümüşhane Cumhuriyet Başsavcısı olarak atandı. Böylece kadın il başsavcı sayısı ikiye yükseldi. Ünver aynı zamanda, ilk “türbanlı” il başsavcısı oldu.

- İş insanı Osman Kavala’nın ağırlaştırılmış müebbet, diğer yedi ismin 18 yıl hapis cezası aldığı Gezi davasında karara şerh düşen İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi üyesi Kürşad Bektaş, Tokat Turhal’a atandı.

- Katledilen gazeteci Cemal Kaşıkçı’ya ilişkin davanın Suudi Arabistan’a devri kararına şerh düşen İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi üyesi Nimet Demir de Kahramanmaraş’a atandı.

GENELGEDE İMZA

- Savcı Halil Maçkaya, Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili oldu. Maçkaya, toplumsal olaylarda görüntü alınmasını engelleyen genelgede imzası bulunan Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş’a yönelik şikâyeti kapatmış, bu nedenle hakkında HSK’ye şikâyette bulunulmuştu.

-Kobanê Davası iddianamesini hazırlayan savcı Ahmet Altun, Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili oldu

- Cumhuriyet gazetesine yönelik FETÖ soruşturması başlatmasının ardından hakkında FETÖ soruşturması yürütüldüğü ortaya çıkan savcı Murat İnam, Ankara Bölge Adliye Mahkemesi üyeliğine atandı.

- Adnan Oktar Grubu’na yönelik soruşturmada görev alan ve iddianameyi hazırlayan savcı Caner Babaloğlu, Van Bölge Adliye Mahkemesi üyeliğine atandı.

- Reza Zarrab’ı serbest bırakan ve yurtdışı çıkış yasağını kaldıran savcı Ekrem Aydıner, Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği’ne atandı.

- Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in açıklamalarında adı geçen Yalıkavak Marina’nın şüpheli biçimde el değiştirdiği iddiasına yönelik İstanbul’da açılan nitelikli dolandırıcılık davasında verilen beraat kararlarına itiraz eden savcı Sami Şahin, Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği’ne atandı.

Kobanê Davası savcısı terfi etti, Gezi Davası kararına şerh düşen hakim sürüldü

Kobanê Davası iddianamesini hazırlayan savcı Ahmet Altun, Cumhuriyet Başsavcıvekilliğine atandı. Gezi Davası'nda muhalefet şerhi veren tek hakim olan Bektaş ise İstanbul'dan Tokat'a sürüldü.

HSK tama 33 il değişim tepki

BAĞLANTILI HABERLER