HDP'den Mehsa Amini açıklaması: Herkesi dayanışmaya davet ediyoruz

İran’da ahlak polisi tarafından katledilen Mehsa Amini’nin öldürülmesine dair yazılı açıklama yapan HDP, 'Özgürlük talebiyle gelişen kadın direnişinin yanındayız' dedi.

22.09.2022 20:19    Güncelleme: 23.09.2022 18:28

Halkların Demokratik Partisi(HDP), İran'da ahlak polisi tarafından saçının bir kısmı göründüğü için katledilen Jina Mehsa Amini için yazılı açıklama yaparak kadınlara dayanışma çağrısında bulundu. Yapılan yazılı açıklamada,  “Kalbi özgürlük ve adalet için çarpan herkesi Jina’nın yoldaşlarıyla dayanışmaya davet ediyoruz” denildi.

‘KADIN ÖNCÜLÜĞÜNDEKİ PROTESTOLAR TOPLUMSALLAŞIYOR’

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “İran'da başörtüsü kuralları gerekçesiyle “ahlak polisi” tarafından gözaltına alınan 22 yaşındaki Kürt kadın Jina Mahsa Amini'nin işkence ile katledilmesinin ardından kadın öncülüğünde başlayan protestolar toplumsallaşarak birçok kentte devam ediyor. Gösterilerde şimdiye kadar 400’den fazla kişinin yaralandığı, ölü sayısının ise 8’e yükseldiği bildiriliyor. Öncelikle hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı diliyoruz. Yaralananların da bir an önce sağlıklarına kavuşmasını umut ediyoruz."

DAYANIŞMA ÇAĞRISI

“Jina’nın katillerini yargı önüne çıkarıp cezalandırmak yerine protesto eden sivilleri öldürerek ve yaralayarak bastırmaya çalışmak, katliamın üstünü örtmektedir” sözlerinin yer aldığı açıklamada, “Kadının özgürlüğü toplumun özgürlüğüdür ve kadına yönelen her şiddet an gelir bugün İran’da olduğu gibi tüm toplumu karşısında bulur. Baskı ve şiddet karşısında boyun eğmeyerek İran’da onurlu ve özgür yaşam taleplerini dile getiren kadınların özgürlük mücadelelerinin yanında olduğumuzu belirtiyor; dünyanın neresinde olursa olsun kalbi özgürlük ve adalet için çarpan herkesi Jina’nın yoldaşları ile dayanışmaya çağırıyoruz.” ifadelerine yer verildi.  

‘KADINLARIN YANINDAYIZ’

İran’ın devlet ve hükûmet yetkililerini de protestoculara yönelik şiddetini derhal durdurulmasını talep edildiği açıklamada,  “Kadınların özgürlük ve adalet taleplerine kulak vermeye ve Jina’nın katillerini cezalandırmaya davet ediyoruz. Ortadoğu ve dünyanın diğer bölgelerinde baskı, zulüm ve despotluğu bir yönetim biçimi olarak uygulayanların, eninde sonunda halkların demokrasi ve özgürlük talebi karşısında yenileceklerini bir kez daha vurguluyor. Özgürlük talebiyle gelişen kadın direnişinin yanındayız” denildi. (MA)

HDP dayanışma çağrısı açıklama Masha Amini

BAĞLANTILI HABERLER