HDP’li gençlerden tutuklamalara tepki: Bulunduğumuz her alanda mücadeleyi yükselteceğiz

Diyarbakır’da HDP Gençlik Meclisi üyelerinin tutuklanmasını yürüyüşle protesto eden gençler, ‘Faşizme cevabımız; bulunduğumuz her alanda mücadeleyi yükseltmektir’ dedi.

22.05.2022 16:30    Güncelleme: 22.05.2022 16:33

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Antep Gençlik Meclisi, Diyarbakır’da Gençlik Meclisi üyelerinin tutuklanmasını yürüyüş ve basın açıklamasıyla protesto etti. Şahinbey İlçe Örgütü binası önünde bir araya gelen gençler, “Baskılar ve gözaltılar bizi yıldıramaz. Gençlik size boyun eğmez” pankartı açarak, buradan Vatan Mahallesi'ne yürüyüşe geçti. Gençlik Meclisi adına konuşan Abdurrahman Elmas, çalışmalarının illegalize edilmeye çalışıldığını söyledi. Elmas, “Faşizme cevabımız; bulunduğumuz her alanda gençlik mücadelesini yükseltmek olacaktır. Gençlik, iktidarın baskı ve yıldırma politikalarına teslim olmayacaktır. Gençler, mücadelesine devam edecektir” ifadelerini kullandı.

‘PARTİMİZE SALDIRARAK KENDİNİ KURTARMAYA ÇALIŞMAKTADIR’

Açıklamada konuşan İl Eş başkanı Avni Binici’de, HDP’ye dönük baskıların uzun zamandır sürdüğünü belirterek, “Baskılar demokratik siyaset zeminini yok etmeye yöneliktir. Dibe vuran AKP-MHP faşizmi, partimize saldırarak kendini kurtarmaya çalışmaktadır” dedi.

‘BASKILARA BOYUN EĞMEYECEKTİR’

Daha sonra Gençlik Meclisi adına konuşan Abdurrahman Elmas, çalışmalarının illegalize edilmeye çalışıldığını söyledi. AKP-MHP iktidarının gençleri tehdit olarak gördüğünün altını çizen Elmas, “Kürtlere, gençlere, demokratik siyasete, halklara karşı devreye koyduğu savaş konseptinin 8 Mart ve Newroz alanlarına akan gençler, halklar tarafından yıkıldığını gören iktidar, HDP Gençlik Meclisi üyelerini hedef alarak, baskılarla vazgeçirmeye çalışmaktadır. Faşizme cevabımız; bulunduğumuz her alanda gençlik mücadelesini yükseltmek olacaktır. Gençlik, iktidarın baskı ve yıldırma politikalarına teslim olmayacaktır. Gençler, mücadelesine devam edecektir. Tüm baskılara göz altılara rağmen onurlu mücadeleden bir adım bile geri durmayacak, baskılara boyun eğmeyecektir” diye belirtti.

Antep Gençlik açıklama baskı mücadele direniş

BAĞLANTILI HABERLER