HDP Kartal ilçe binasına polis baskını

HDP Kartal ilçe binasına baskın yapan polis, dergi ve fotoğraflara el koydu. Bina önünde toplananlar 'HDP halktır, halk burada' sloganıyla baskını protesto etti.

23.03.2022 18:15    Güncelleme: 23.03.2022 18:15

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kartal ilçe binasını öğlen saatlerinde polis bastı. Baskının ilçe eşbaşkanları ve yöneticilerinin olmadığı zamanda yapıldığı öğrenildi.

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen bir soruşturmanın “suçu ve suçluyu övme” iddiasıyla baskının gerçekleştirildiği öğrenildi. Aramanın bu suçlama ile ilgili “makul şüphe” olduğu gerekçesiyle yapıldığı kaydedildi.

Binada saatler süren aramada, Deniz Gezmiş, İbrahim Kaypakkaya’nın fotoğrafları, Demokratik Modernite ile Jineoloji dergilerine polis tarafından el konuldu.

İlçe binasının basılması üzerine partililer ve çok sayıda yurttaş ilçe binasının önüne gitti. Kitle ilçe binası önünde baskını protesto etti. “HDP halktır, halk burada” sloganlarını atan kitle ile polis arasında arbede yaşandı.

İlçe binasında arama sonlanırken, polis ve TOMA araçlarının ilçe binası önünde bekleyişi sürüyor. Kitlenin de ilçe binası önünde bekleyişi sürerken, HDP İstanbul Eş Başkanlarının ilçe binasında basın açıklaması yapması bekleniyor. (MA

HDP Kartal Baskın Deniz Gezmiş İbrahim Kaypakkaya

BAĞLANTILI HABERLER