HDP heyetinin Alevi kurumlarını ziyaretinde eşit yurttaşlık vurgusu

HDP'nin “Alevi toplumuna eşit yurttaşlık” çalışması kapsamında İzmir’de Alevi kurumlar ziyaret edildi. Alevi yurttaşların sorunlarına çözümün eşit yurttaşlıktan geçtiğini vurgulandı.

27.07.2022 18:16    Güncelleme: 27.07.2022 18:19

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Halklar ve İnançlar Komisyonu’nun, başlattığı “Alevi toplumuna eşit yurttaşlık” çalışması kapsamında İzmir’in Balçova ve Seferihisar ilçelerinde alevi kurumlarını ziyaret etti. HDP MYK üyesi İdil Uğurlu, Parti Meclisi üyeleri Hacay Yılmaz, Tevfik Kaçar, HDP Milletvekili Kemal Bülbül, HDP İzmir İl Eş Başkanı Çınar Altan’dan oluşan heyet ilk olarak Balçova’da bulunan Alevi Bektaşi Derneği’ni ziyaret etti. HDP heyetini dernek yönetimi ve üyeleri karşıladı.

Ziyaret sırasında konuşan HDP’li vekil Kemal Bülbül, 12 Eylül Anayasası ile eşitliğin sağlanamayacağını vurguladı. Bu anayasanın bazı kimlikler kutsallaştırırken diğerlerini aşağıladığını kaydeden Bülbül, “Türkiye’de 9 kere anayasa yapılmış. Bunların hiçbirinde halkın görüşleri sorulmamış, onlar bu sürece dahil edilmemiş. Hiçbir anayasa düzenlemesinde Türklük dışında farklı etnik kimliklerden söz edilmemiş. Türk kimliği gibi diğer kimliklerde onun kadar övülesi ve sevilesidir. 12 Eylül anayasası yırtılmadan eşit yurttaş olamayız” dedi.

YENİ ANAYASA

Eşit yurttaşlık için yeni bir anayasa süreci başlatılması gerektiğini ifade eden Bülbül, aynı şekilde tüm kimliklerden söz edilen ve anadilde eğitim yapılan eğitim programı oluşturulması gerektiğini dile getirdi. Yine Alevilerin Koçgiri katliamından bu yana sistematik katliam ve sürgün politikaları ile karşılaştığını kaydeden Bülbül, “Bu katliamların yargılamalarının hiçbirisi hukuka göre yapılmadı. Eşit yurttaşlık hakkı talebinde bu dosyalar yeniden açılmalı, uluslararası hukukun gerektiği ölçüde yargılamalar yapılmalı. Sahiden özür dileyen, onarıcı hukukla yaklaşılması gerekiyor” diye belirtti. 

EŞİT YURTTAŞLIK

Alevi toplumuna eşit hizmette yapılmadığını sözlerine ekleyen Bülbül, şunları söyledi: “Alevi toplumunun ibadethanesinin yasalar nezdinde kabul edilmiyor olması ciddi bir hak ihlalidir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM)’in cemevleri ve zorunlu din derslerine yönelik kararları var. Fakat AKP bunu uygulamıyor. Alevi toplumuna eşit yurttaşlık dediğimizde bu konunun işsizlik, Kürt sorunu, Türkiye’deki sosyolojik, siyasi, kültürel bütün sorunlarla bağı olduğunu kabul edelim. Alevi toplumun eşit yurttaşlık hakkından söz ederken Alevilere benzer halklar, sosyal grup ve cinsiyetlerin de haklarından söz etmiş oluyoruz. Alevilerin 2023’e giderken eşit yurttaşlık mücadelesini yükseltmesi gerekiyor.”

SEFERİHİSAR’DA DA BULUŞMA

Heyet ardından Seferihisar ilçesinde bulunan Alevi Kültür Derneği’ni ziyaret etti. Burada dernek yönetimi ve yurttaşlar tarafından karşılanan heyet, eşit yurttaşlık üzerine konuşmalar yaptı. Yurttaşların soru ve sorunlarını da dinleyen Bülbül, bunların eşit yurttaşlık mücadelesi verilerek çözülebileceğini vurguladı. (MA)

eşit yurttaşlık İzmir Seferihisar Alevi HDP

BAĞLANTILI HABERLER