HDP'den Aynur Doğan açıklaması: Yasaklanan Kürt halkının dilidir

HDP Aynur Doğan konserinin iptal edilmesine ilişkin yaptığı açıklamada, 'Yasakçı zihniyetin belediyelere kadar yayılmış olması yaşanan durumun ne kadar vahim olduğunu göstermektedir' dedi.

16.05.2022 22:05    Güncelleme: 16.05.2022 22:05

HDP Kürtçe Yol Haritasını İzleme Komisyonu Eş Sözcüsü Dersim Dağ, Aynur Doğan konserinin AKP’li Derince Belediyesi tarafından iptal edilmesine ilişkin açıklama yaptı.

“Aynur Doğan şahsında yasaklanan Kürt halkının dilidir” başlıklı, Açıklamada bu adımla milyonlarca Kürdün konuştuğu Kürtçenin hedef alındığı belirtildi.

“Bu toprakların en kadim dillerinden biri olan Kürt dili üzerinde uygulanan yüzyıllık baskı ve asimilasyon politikaları özellikle 2015 yılından sonra bir üst aşamaya geçerek tam bir kırım politikasına dönüşmüştür” denilen açıklamada, “Kürt dili ve kültürüne yönelik uygulanan baskıcı ve yasakçı politikaların en son örneği Aynur Doğan tarafından Kocaeli’nin Derince ilçesinde verilecek olan konserin hiçbir gerekçe gösterilmeden AKP’li belediye tarafından iptal edilmesidir” ifadesine yer verildi.

Açıklama şöyle devam etti:

‘KABUL ETMİYORUZ’

“Bizler Kürt dili başta olmak üzere bu toprakların en büyük kültürel ve tarihsel zenginliği olan Türkçe dışındaki dillere karşı uygulanan sansür, yasaklama, baskı ve bir bütün olarak asimilasyon politikalarını kabul etmiyoruz. Bu yasakçı zihniyetin belediyelere kadar yayılmış olması yaşanan durumun ne kadar vahim olduğunu göstermektedir.

Bu bağlamda Kürt dili üzerinde sistematik olarak uygulanan politikalara karşı bütün dillerin kendilerini özgürce yaşatıp geliştirmesi için verilen mücadelenin yanında olmaya devam edeceğiz.”

HDP Aynur Doğan konser Kürtçe

BAĞLANTILI HABERLER