Hazine ve Maliye Bakanı Elvan: Banka sahibi olacak sigortacılar için kolları sıvayın

Elvan, sigorta ve emeklilik sektörünün banka sahibi olabilecek büyüklüğe ulaşabilmesi için kamu olarak tüm yasal ve idari düzenlemeleri yapmaya hazır olduklarını dile getirdi.

09.06.2021 15:37    Güncelleme: 09.06.2021 16:00

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, sigortacılığın finans sektöründeki payının sadece yüzde 4,5 olduğuna dikkat çekerek bu payın artmamasındaki problemin bulunup çözülmesi için kamu ve özel sektörün birlikte çalışması gerektiğini belirtti.

Elvan, “Gelişmiş ülkelerde sigorta sektörü bankaların sahibiyken bizde bankalar sigorta şirketlerinin sahibi. Dolayısıyla banka sahibi olabilecek sigorta ve emeklilik sektörünün yapı taşlarını şimdiden örmeniz ve dönüşümü başlatmanız önem taşıyor. Bu dönüşüm her haneni ve ticari işletmenin sigorta ve emeklilik ürünleriyle tanışmasıyla mümkün olacak” diye konuştu.

Türkiye Sigortalar Birliği Genel Kurulu’na katılan Bakan Elvan, bankacılık sektörünün yanında sermaye piyasalarının ve sigorta sektörünün de ekonomik faaliyete daha fazla destek olmasını amaçladıklarını belirterek “Sigortacılık sektörü son 20 senede kayda değer gelişim gösterdi. BES 182 milyar lirayı aştı katılımcı sayısı 13 milyonu buldu. Sadece geçen yıl BES’e devletçe verilen katkı 5.1 milyar liraya ulaştı. Sigortacılık sektöründe sağlanan teminat 130 trilyon lira ile milli gelirin 26 katına ulaştı. Geçen sene sektörde 262 milyar liralık fon oluşturuldu. Sektör geçen yıl 44 milyar liralık tazminat üstlenerek halkın ve işletmelerin sor zamanlarında yanında oldu” dedi.

Ancak, finansal sistemde bankacılık sektörünün payı yüzde 85’in üzerindeyken sigortacılık sektörünün payının yüzde 4,5’te olmasının altını çizmek istediğini kaydeden Elvan, şöyle konuştu:

“Avrupa’ya bakınca bankacılık sektörünün payı yüzde 50’ler civarında. Sigortacılık sektörünün payı yüzde 20’lere çıkabiliyor. Şu sorunun cevabını bulmamız lazım, Türk sigortacılık sektörü neden hala arzulanan seviyede gelişmiyor. Kamu ve özel sektör olarak bir araya gelip bu problemin kök nedenlerine inmeliyiz. Bu potansiyeli ekonomiye kazandırmak için ne yapmak gerekiyorsa biz kamu olarak hazırız. Gerek yapısal gerek idari, sektörün önünü açacak her adımı atmaya kararlıyız.”

Sektörde bundan sonraki dönemde de somut kalıcı fark yaratan uygulamaların hayata geçeceğine inandığını belirten Elvan, banka sahibi olabilecek sigorta ve emeklilik sektörünün yapı taşlarını şimdiden atmaya başlamak gerektiğine dikkat çekti.

Sektörden dört temel beklentileri bulunduğunu vurgulayan Elvan, bunları şöyle sıraladı:

“Sigorta bilincinin geniş kitlelere ulaştırılması için çalışmak, değişen dünya ve ticaret koşullarına uygun yeni ürünler geliştirmek, katılım sigortacılığını geliştirilmesi için çalışmak, dijital alanda yaşanan gelişmeleri de dikkate almak.”
 

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan sigorta emeklilik banka sahibi

BAĞLANTILI HABERLER