Hazal Kaya'dan Mükremin Gezgin'i hedef gösteren Ayşe Arman ve Bergüzar Korel'e tepki: Elinize ne geçiyor?

Hazal Kaya, kendisini doğum yapmış gibi gösteren TikTok fenomeni Mükremin Gezgin'e destek verdi. Kaya, 'Mükremin'in başına bir şey gelmesi halinde bu sorumluluğu almaya hazır mısınız?' dedi.

09.06.2022 15:35    Güncelleme: 09.06.2022 15:36

Oyuncu Bergüzar Korel ve gazeteci Ayşe Arman, Kendisini doğum yapmış gibi gösteren TikTok fenomeni Mükremin Gezgin'e tepki gösterdi. Gezgin'in hesabının kapanmasının ardından oyuncu Hazal Kaya, Korel ve Arman'a "Ne oldu bu kadar mevzu yaratacak? Ben bir şey mi kaçırdım? İsim verip hedef göstererek elinize ne geçiyor?" dedi. 

Kendisini 9 aydır hamile gösteren TikTok fenomeni Mükremin Gezgin, son olarak bir hastanede doğum yapmış gibi bir bebekle videosunu paylaştı. Videonun ardından Instagram hesabından paylaşım yapan Bergüzar Korel, "Dün gece bu paylaşımı gördüm ve ilk düşündüğüm şu el kadar bebek oldu. Belli ki yeni doğan, biz kendi yavrumuzu öpmeye kıyamazken nasıl böyle espri malzemesi olmasına müsaade ediliyor! Buna gülen, sayfasında paylaşan hesaplara da yazıklar olsun. Hepiniz like ve takipçi delisi olmuşsunuz. Yettiniz artık gerçekten ya" ifadelerini kullandı. 

Gazeteci Ayşe Arman ise yaptığı paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

"İlginç, absürt, komik olabilmek için kafayı yiyenlerin ve zavallılaşanların dünyasına hoş geldiniz. Biraz daha 'like' alabilmek ve 'takipçi' kazanabilmek için, saçmalamanın, hilkat garibesi olmanın dozu iyice kaçtı! Seviye artık yerlerde. Tiktok fenomeni Mükremin Genç'in yaptığı gibi... Kendisine 9 aydır hamile havası vererek, TikTok'larını izleten 24 yaşındaki bu arkadaş, geçen gün de sezaryene giriyormuş gibi bir mizansen yaratarak doğurduğunu açıkladı. Kucağında adının Onur olduğunu belirttiği bir bebekle poz verdi... Kıyamet koptu, tepkiler çığ gibi yağdı! Ben kimsenin 'anne' olmasına karşı değilim. Annelik, doğurmakla olmuyor. Ben yeri geldiğinde, erkeklerin de 'anne' gibi hissedebildiğine inanırım. Trans bireylerle de asla bir alıp veremediğim bir şey yok. Geçmişte yaşadıkları zorlukları anlatan haberler de yaptım.

Ama bu ne? Bizim anlayamadığımız bir Tiktoker olma kafası mı? Bir performans mı? Oyun mu? Geyik mi? Protesto mu? Başkaldırı mı? Ne? Söylediği, vurgu yaptığı bir şey var mı? Birini, kendisinden çok sevebilen herkes anne olabilir diyor mu mesela 'Trans bireylere özgürlük' mü diyor? Biz de onurlu yaşamak istiyoruz, kucağımdaki çocuğun adı ondan 'Onur' mu diyor? Siz, ikiyüzlü bir toplumsunuz. Hem eşcinselliği aşağılıyorsunuz hem de gelip gizlice bizimle birlikte oluyorsunuz!' mu diyor?? Ne? Yoksa sadece 'Aa ne saçma/ ne komik/ ne absürt' şey yapmış dedirtmek için mi her şey? Peki bütün bunlara alet olan hastane kılıklı yere ne demeli?

Her şeyin içinden zeka çekildi… Ne olacak bu, biraz daha 'takipçi' için can verme çabası ve ben fenomenim… Ünlüyüm, herkes benimle fotoğraf çektirmek istiyor diye bundan gurur duyma halleri… Kızamıyor bile insan, acıyor. Belki de ben her şeyde bir anlam arıyorum… Belki de 'yeni dünyada insanların 'anlam arama' gibi bir dertleri yok! Ama soruyorum size, bu işte bir tuhaflık yok mu? Bir hastane mesela neden alet olur böyle bir şeye? Birileri bebeğinin neden böyle saçma bir çekimde yer alması için verir? Peki insanlar neden böyle bir saçmalığı izler… Bu sabah kafamda sorularla uyandım. Varsa sizin bulduğunuz cevaplar, tespitler yazın.. anlamlı, güzel bir gün dilerim.

TİKTOK HESABINI KAPATTI

Bu paylaşımların yanı sıra birçok sosyal medya kullanıcısının da tepki göstermesinin ardından Mükremin Gezgin, TikTok hesabını kapattı. Hastane personeline de soruşturma başlatıldığı duyuruldu.

'İSİM VERİP HEDEF GÖSTEREREK ELİNİZE NE GEÇİYOR?'

Oyuncu Hazal Kaya, Mükremin Gezgin'e verilen tepkiyi anlamadığını söyleyerek, "Mükremin sadece 23 yaşında, zekice bulursun bulmazsın, gülersin gülmezsin, bir LGBT birey olarak ona gülen 1,5 milyon insana bir erkeğin doğumunu bekletti. Böyle tahammülsüz bir yerde ona gülen insanları eğlendirmeyi başardı. Ne oldu bu kadar mevzu yaratacak? Ben bir şey mi kaçırdım? İsim verip hedef göstererek elinize ne geçiyor? Mükrem'in başına bir şey gelmesi halinde bu sorumluluğu almaya hazır mısınız?" dedi.

Daha sonra yaptığı paylaşımı silen Kaya, başka bir açıklama yayınladı:

"Neyse ben de öfke ve tahammülsüzlükle bir paylaşım yaptım, eleştirdiğim şeye dönüşmek istemediğim için de sildim. Diyeceğim şu; bu toplumda can güvenliğini bile sağlayamadığımız, teknik olarak 'kırılgan azınlık' diye çağırılan birilerini, aşağılayıcı bir biçimde ve tahammülsüzce, sadece size anlamsız geldiği için hedef göstermezsiniz. Umarım tepkilerinizin olası sonuçlarını, dilinizden düşürmediğiniz vicdanınızla baş başa kaldığınızda birazcık düşünürsünüz. Buna en çok sizin ihtiyacınız var."

Hazal Kaya Bergüzar Korel Ayşe Arman Mükremin Gezgin

BAĞLANTILI HABERLER