Hablemitoğlu sukiastı şüphelisi emekli Yüzbaşı Ahmet Tarkan Mumcuoğlu tutuklandı

Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu soruşturmasında adliyeye sevk edilen 4 şüpheliden emekli Yüzbaşı Ahmet Tarkan Mumcuoğlu tutuklandı.

18.06.2022 10:24    Güncelleme: 18.06.2022 10:25

Ankara'da 18 Aralık 2002'de evinin önünde suikast düzenlenen akademisyen Necip Hablemitoğlu'nun cinayet şüphelilerinden Nuri Gökhan Bozkır, 27 Ocak 2022’de, MİT tarafından Ukrayna’da yakalanarak Türkiye’ye getirildi.

Bozkır, 8 Şubat'ta 'örgüt üyeliği' ve 'tasarlayarak öldürme' suçlarından tutuklandı.

Bozkır ile irtibatlı olduğu gerekçesiyle 6 kişi de 3 Şubat'ta gözaltına alındı.

Şüphelilerden 3'ü, ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılırken, 2'si 15 Şubat'ta tutuklandı, 1'i de adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

İKİNCİ OPERASYONDA 8 KİŞİYE GÖZALTI

Soruşturma kapsamında yapılan ikinci dalga operasyonda emekli Binbaşı Fikret Emek, emekli Yüzbaşı Ahmet Tarkan Mumcuoğlu, emekli astsubay Kâmil Metin, Bülent Kutsal, Altan Bora, Memiş Aytekin, Osman Tuncer ve Tan Dervişoğlu gözaltına alındı.

Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden Altan Bora, Osman Tuncer, Bülent Kutsal ve Tan Dervişoğlu, yurt dışı çıkış yasağı adli kontrol şartı uygulanarak serbest bırakılırken, emekli Binbaşı Fikret Emek, emekli Yüzbaşı Ahmet Tarkan Mumcuoğlu, emekli astsubay Kâmil Metin ve Memiş Aytekin'in gözaltı süreleri uzatıldı.

1 TUTUKLAMA

Emek, Mumcuoğlu, Metin ve Aytekin, polisteki işlemlerinin ardından dün tekrar adliyeye sevk edildi.

Soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcısına ifade veren şüphelilerden Fikret Emek ve Ahmet Tarkan Mumcuoğlu tutuklama, Memiş Aytekin ve Kâmil Metin ise adli kontrol talebiyle mahkemeye çıkarıldı.

Nöbetçi sulh ceza hakimliğince sorgulanan Ahmet Tarkan Mumcuoğlu tutuklanırken, Fikret Emek konutu terk etmeme adli kontrolü, Memiş Aytekin ile Kâmil Metin de savcılığın talebi doğrultusunda adli kontrol tedbiri ile serbest bırakıldı.

Necip Hablemitoğlu Ahmet Tarkan Mumcuoğlu

BAĞLANTILI HABERLER