AKP’ye yakın 11 şirket, projelerin sadece yüzde 19’unu açık ihaleyle kazanmış

TBMM Kamu İktisadi Komisyonu Üyesi Deniz Yavuzyılmaz 'Bu 11 firma için istisna olması gereken bir ihale usulü, artık genel olarak uygulanıyor ve burada devasa bir kamu zararı oluşuyor' dedi.

26.06.2022 08:39    Güncelleme: 26.06.2022 10:07

İhale Kanunu’nda yaptığı değişiklikler ve yandaş şirketler için mevzuatlara yapılan müdahalelerle eleştirilerin odağından düşmeyen AKP hükümetinin gözdesi 11 şirketin, ihalelerin yüzde 81’ine davet usulüyle katıldığı belirlendi.

TBMM Kamu İktisadi Komisyonu (KİT) Üyesi ve CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, AKP iktidarına yakın şirketlerin açık ihale yöntemiyle pazarlık yaparak projeleri almak yerine, istisnalardan yararlanarak davet edildikleri ihaleleri aldıklarını açıkladı. AKP döneminde büyüyen şirketlerin kazandığı 444 ihaleyi inceleyen CHP’li Yavuzyılmaz, bu şirketlerin İhale Mevzuatı’ndaki istisna yöntemlerden sıklıkla yararlandığını vurguladı.

Dünyada en çok ihale alan 10 şirketin 5'i Türkiye'den: 7 milyon asgari ücretlinin 8 yıllık maaşı gitti

Dünyada kamudan en çok ihale alan ilk 10 şirket arasına 5 Türk firması da girdi. Bu 5 şirkete 18 yılda verilen 203,7 milyar dolarla 7 milyon asgari ücretliye 223 bin 571 lira düşecekti.


444 İHALENİN SADECE YÜZDE 19’UNU AÇIK İHALEYLE ALMIŞLAR

Birgün'den Hüseyin Şimşek'in haberine göre son 17 yıllık ihale süreçlerini ve projeleri inceleyen Deniz Yavuzyılmaz, Limak, Kolin, Cengiz, Kalyon, IC İçtaş, Makyol, Bayburt Grup, YDA, Çelikler, Yapı ve Yapı inşaat ve Rönesans şirketleri hakkında şu tespitlerde bulundu:

 “AKP döneminde 2005 -2022 yılları arasında yap – işlet - devret projeleri haricinde yapılan ihaleleri en fazla alan 11 şirketin, bu ihalelerin ne kadarını açık ihaleyle aldığını, ne kadarını pazarlık usulüyle, ne kadarına da belirli isteklilerin davet edildiği, o da pazarlık usulüne benzer bir yöntem, ihaleyle aldığını tespit ettim. Firmalar, Limak, Kolin, Cengiz, Kalyon, IC İçtaş, Makyol, Bayburt Grup, YDA, Çelikler, Yapı ve Yapı inşaat, Rönesans. Toplam ihale sayısı 444. Bu ihalelerin sadece yüzde 19’unu açık ihaleyle almışlar.”

Kamudan 42 ihale alan sabıkalı şirkete bir ihale daha

Karayolları Genel Müdürlüğü, filtre takmadığı için dört termik santralı mühürlenen Çelikler Holding’e 533 milyon TL’lik bir ihale daha verdi


İHALELERİN YÜZDE 81’İNE 11 ŞİRKET DAVET EDİLMİŞ

“Belirli isteklilerin davet usulü katılabildiği, herkesin bulunamadığı, pazarlık usulünün uygulandığı ihale oranı ise yüzde 81” diyen CHP’li Yavuzyılmaz devamında şunları söyledi: “Bu 11 firma için istisna olması gereken bir ihale usulü, artık genel olarak uygulanıyor ve burada devasa bir kamu zararı oluşuyor. Bunun hesabını sormak için ne gerekiyorsa yapacağız.”

AKP’nin ‘mega projeci’ beşli firması, en çok ihale alan şirket listesinde

İktidarın inşaat alanındaki 5 gözde firması, dünyada en fazla ihale alan ilk 10 şirket arasında.

 

AKP yandaş şirket ihale

BAĞLANTILI HABERLER