Gözaltındaki gazetecilerden mesaj: Süreç, delil uydurma sürecine evriliyor

Diyarbakır'da 7 gündür gözaltında tutulan gazeteciler savcıya seslenerek ‘8 gün değil 80 gün geçse de gazetecilik faaliyetlerimiz dışında bir şey elde edemeyeceksiniz’ mesajı verdi.

14.06.2022 08:39    Güncelleme: 14.06.2022 22:18

Diyarbakır’da 8 Haziran’da evlere ve çalıştıkları basın yayın kuruluşlarına düzenlenen baskınlarda gözaltına alınan 20’si gazeteci 22 kişi, 7 gündür İl Eminiyet Müdürlüğü'nde gözaltında tutuluyor. Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eş Başkanı Serdar Altan, gözaltı sürecine dair mesaj gönderdi. Gözaltındaki tüm gazeteciler adına gönderilen mesajda, "Uzun gözaltı süreci işkenceye ve cezalandırmaya dönüştü. Süreç, delil uydurma sürecine evrilmeye başladı. 8 gün değil 80 gün de geçse gazetecilik faaliyetlerimiz dışında bir şey elde edemeyeceksiniz, bu yüzden dosya savcısına sesleniyoruz; elinizde ne varsa görmek ve yüzleşmek istiyoruz" denildi.

Diyarbakır'da 6 gündür gözaltında olan gazeteciler tek kişilik hücrelerde tutuluyor

Haberleri ve programları nedeniyle gözaltına alınan 20 gazeteci 6 gündür emniyette tutuluyor. Gözaltında bulunanların temel ihtiyaçlarının dahi giderilmediği öğrenildi.


"Siz de bu süreci daha fazla uzatmayın. Aksi takdirde töhmet altında kalıyorsunuz" ifadesi kullanılan mesajda, "'Acaba delil mi uyduruluyor' diye bir kanaat oluşmaya başlıyor. Biz gazeteciyiz ve gazetecilik faaliyeti dışında hiçbir suç işlemedik. Bu nedenle bir an önce serbest bırakılmayı talep ediyoruz” vurgusu yapıldı. 

Alman Gazeteciler Birliği'nden çağrı: Gazetecileri serbest bırakın

Alman Gazeteciler Birliği yayınladığı açıklama ile Diyarbakır'da gözaltında tutulan gazetecilerin serbest bırakılmasını istedi.


‘DAYANIŞMA BÜYÜTÜR’

Gözaltı sürecinde kendilerine yönelik gösterilen destek ve dayanışmaya da teşekkür eden gazeteciler “Kaç gündür bizleri yalnız bırakmayan, desteğini esirgemeyen tüm meslektaşlarımız ve basın meslek örgütleri ile sivil toplum kuruluşlarına teşekkürlerimizi sunuyoruz. 'Dayanışma büyütür' diyoruz" mesajı verdi.

Diyarbakır'da gözaltına alınan gazeteciler için İsviçre merkezli uluslararası kampanya başlatıldı

İsviçre’de 20’yi aşkın sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti, Diyarbakır’da gözaltına alınan gazetecilerin serbest bırakılması için kampanya başlattı.


NE OLMUŞTU?

Diyarbakır’da 8 Haziran’da düzenlenen operasyonda 20'si gazeteci 22 kişi gözaltına alınmıştı. Gazetecilere yaptıkları haberler ve çektikleri programlar ‘suçlama’ olarak yöneltilmişti.

STÖ’lerden gazetecilerin gözaltına alınmasına tepki

Diyarbakır’daki sivil toplum örgütleri, Kürt gazetecilerin gözaltına alınmasıyla yargı tacizinin sürdürülmek istendiğini belirterek, keyfi uygulamanın sonlandırılmasını istedi.


Gözaltında olanların isimleri ise şöyle: DFG Eş Başkanı Serdar Altan, Xwebûn Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Mehmet Ali Ertaş, JİNNEWS Müdürü Safiye Alagaş, JINNEWS editörü Gülşen Koçuk, Mezopotamya Ajansı (MA) editörü Aziz Oruç, gazeteciler Ömer Çelik, Suat Doğuhan, Ramazan Geciken, Esmer Tunç, Neşe Toprak, Zeynel Abidin Bulut, Mazlum Doğan Güler, Mehmet Şahin, Elif Üngür, İbrahim Koyuncu, Remziye Temel, Mehmet Yalçın, Abdurrahman Öncü, Lezgin Akdeniz, Kadir Bayram ile yurttaşlar Feynaz Koçuk ve İhsan Ergülen.

TGC: Kürt gazetecilerin gözaltına alınması haber alma hakkına saldırıdır

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin açıklamasında 'Basının özgür olmadığı ülkede demokrasiden söz edilemez, gözaltındaki gazeteciler bir an önce serbest bırakılsın' ifadeleri yer aldı.

 

Diyarbakır 20 gazeteci soruşturma DFG Serdar Altan gözaltı

BAĞLANTILI HABERLER