Gergerlioğlu'nun yurt dışı yasağı sürüyor: 'Siyaset yapma hakkım engelleniyor'

HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu, hakkında yurt dışı çıkış yasağı bulunduğunu ve itirazlara rağmen yasağın kaldırılmadığını söyledi.

04.03.2022 13:03    Güncelleme: 04.03.2022 13:03

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, cezaevinde olduğu dönemde hakkında konulan yurtdışı yasağının hâlâ kaldırılmadığını, bu nedenle Almanya'da düzenlenecek bir konferansa gidemediğini söyledi.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Gergerlioğlu, Adalet Bakanlığı'nın resmi hesabını da etiketleyerek, "Milletvekilliğim ve siyaset yapma hakkım yine engelleniyor!!! Cezaevinde olduğum süreçte hakkımda konulan yurtdışı yasağı an itibariyle halen kaldırılmıyor ve Almanya'daki konferansa katılmam engelleniyor! Milli irade deyip duranlar bu skandala ne diyor?" dedi.

Gergerlioğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Kamuoyuna önemli bir skandalı açıklıyorum. Yine milletvekilliğim, dokunulmazlığım ve siyaset yapma hakkım gasp ediliyor, engellenmeye çalışılıyor. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı bunu yapıyor! Evet bir milletvekiliyim Almanya’da siyasi bir konferansa gitmek için bilet aldım fakat son anda öğrendim ki hakkımda yürütülen bir soruşturma var. Ben milletvekiliyim, hakkımda bir soruşturma şu anda yürütülemez ama şu anda hakkımda bir yurt dışı yasağı konulmuş ve itiraz ettik, bu yurt dışı yasağı Ankara 2. Sulh Ceza Hakimliği tarafından kaldırılmadı! Böyle bir karar verildi!

Benim milletvekilliği yapmamı cezaevine atarak engellemeye çalıştılar, şu anda Meclis’e döndüm, halkımıza hizmet etmeye çalışıyoruz fakat siyaset yapma hakkım tekrar engelleniyor ve önceden de bana haber verilmeksizin bakın bilet aldıktan sonra haberim oluyor böyle bir engellemenin olduğu ve son anda gidişim şu anda iptal olmuş durumda. Bunu tüm kamuoyuna duyuruyorum, büyük bir haksızlık, büyük bir gasp, siyaset yapma hakkımız hem benim hem partimin engellenmeye çalışılıyor. Çok bariz bir şekilde iktidarın eliyle, yargının zalim kararları ile bu karar verilmiş durumda. Tüm kamuoyuna duyuruyorum büyük bir skandaldır ve bunu kınıyorum!"

Gergerlioğlu HDP Yurt dışı Adalet Bakanlığı

BAĞLANTILI HABERLER