Gemlik Yürüyüşü'ne katıldığı için tutuklanan 2 kişi serbest bırakıldı

Kadıköy'de yapılan Gemlik Yürüyüşü nedeniyle tutuklanan Koray Türkay ile İsmail Temel serbest bırakıldı.

22.06.2022 22:33    Güncelleme: 22.06.2022 22:33

Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Tevgera Jinên Azad (TJA), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi ve MED Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu’nun (MED TUHAD-FED), PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması ve özgürlüğüne kavuşması için 12 Haziran’da Kadıköy’de yaptığı Gemlik Yürüyüşü’nde gözaltına alınıp ardından tutuklanan HDP Kadıköy İlçe Örgütü Eşbaşkanı Koray Türkay ile İsmail Temel itiraz üzerine tahliye edildi.

Gemlik Yürüyüşü’ne katılan 2 kişi tutuklandı

Kadıköy'deki Gemlik Yürüyüşü'ne katıldıkları için gözaltına alınan HDP Kadıköy İlçe Eşbaşkanı Koray Türkay ile İsmail Temel tutuklandı.

Kadıköy’de yapılan yürüyüşte 70’e yakın kişi gözaltına alındı. Bir gün boyunca Vatan Caddesi’nde bulunan Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltına alınan isimler, avukatları ile görüştürülmedi. Bu nedenle polise tepki göstererek, ifade vermeyen 25 kişi savcılıkta ifadeleri alınmak üzere Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne sevk edildi. Burada beyanları alınan 23 kişi serbest bırakılırken, Türkay ile Temel, tutuklama talebiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi. Türkay ile Temel, “Toplantı ve gösteri kanununa muhalefet etmek” ile “Polise mukavemet etmek” iddiasıyla tutuklanarak, Metris Cezaevi’ne gönderilmişti.

Türkay ve Temel’in avukatları, tutuklamaya itiraz etti. İtirazın Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmesiyle birlikte Türkay ve Temel tahliye edildi. (MA)

Erdoğan, 'Gemlik Yürüyüşü'nü hedef aldı: Bedelini yargı önünde muhakkak ödeteceğiz

Kadıköy’de Gemlik Yürüyüşü için toplananları hedef alan Erdoğan, ‘Faillerine bunun bedelini yargı önünde muhakkak ödeteceğiz’ dedi.

Gemlik Yürüyüşü tutuklama tahliye

BAĞLANTILI HABERLER