Galatasaray Mezunları, Akit yazarı hakkında suç duyurusunda bulunacak

31.07.2020 23:29    Güncelleme: 31.07.2020 23:29

Ali Karahasanoğlu, Galatasaray Lisesi, 'Bizim inancımızda, örfümüzde olmayan bir sistem ile kurulan bir okul' demişti.

Galatasaray Mezunları Cemiyeti, Yeni Akit gazetesi Yazı İşleri Müdürü Ali Karahasanoğlu hakkında suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyor.

Ali Karahasanoğlu gazetedeki yazısında, Galatasaray Lisesi mezunu olan gazeteci Fatih Altaylı ile girdiği polemikte okulun "yerli" olmadığını savunarak "Bu okulu da bize, Abdülaziz’in kurduğu, yerli ve milli bir okul olarak tanıtıyorlar ya.. Kimbilir, bize bunu dikte etmeye çalışanlar, yazılarında daha başka neleri, neler olarak yutturuyorlardır, siz düşünün.." demişti.

Bunun üzerine açıklama yapan Galatasaray Mezunları Cemiyeti, "Dünyayı sahip çıktığı medeniyetin temel yaklaşımına, dünya görüşüne aykırı ve çağdışı tekçi bir yorum üzerinden algılayarak dışarıda kalan her uygarlığı, uygarlıkların mirasını, börtü böceği ve doğayı şeyleştiren zihniyetlere rahatsızlık vermesi normaldir" ifadeleri ile Karahasanoğlu'na cevap verdi.

'KASITLI OLARAK DİL UZATMA HADSİZLİĞİNİ GÖSTERMİŞTİR'

Cemiyetin açıklaması şöyle: "Bir ulusun varlığını garanti altına alan, iktisadi büyüme sürecini istikrarlı kılan ve refahı yaratan temel unsur yüzyıllardır insan kaynağı olagelmiştir. Elit eğitim kurumları da bu kaynağın en değerli parçasını seçen ve yaratan kurumlardır. Kökleri 1481 yılına uzanan Lisemiz, kuruluş amacına uygun olarak mezun verebildiği her dönem bu görevin üstüne düşen bölümünü layıkıyla yerine getirmiş, sadece ülkemizde değil dünya eğitim tarihinde de yeri olan önemli bir eğitim kurumudur. Lisemizin önemli özelliklerinden biri de fırsat eşitliğidir. Tüm dünyada özellikle ülkemizde en büyük sorunlardan/tehlikelerden biri olan beyin göçüne karşı direnen kurumlardan biri olarak her koşulda üstüne düşeni yapmaya devam edecektir.

Galatasaray Lisesi en başından beri eğitimi, yüzyıllar içinde oluşmuş geleneğine uygun olarak analitik düşünen, eleştirel bakabilen ve dünyadaki tüm kültürleri merak eden, onları ayrım gözetmeksizin eş tutan, barışçıl bireyler yetiştirmeyi esas alan bir anlayışla ele alır. Kısacası, skolastik ve ezberci değil sorgulayan, ve bilimsel düşünceyi odağına alan bir anlayışla eğitim verir. Bu nedenle dünyayı sahip çıktığı medeniyetin temel yaklaşımına, dünya görüşüne aykırı ve çağdışı tekçi bir yorum üzerinden algılayarak dışarıda kalan her uygarlığı, uygarlıkların mirasını, börtü böceği ve doğayı şeyleştiren zihniyetlere rahatsızlık vermesi normaldir.

Maalesef bugünlerde bunun bir örneğini yaşamaktayız. Bu zihniyetin bir temsilcisi kasıtlı olarak Lisemize dil uzatma hadsizliğini göstermiştir. Bu şahıs ve bağlı olduğu kurumla ilgili, tüzüğümüzün bize yüklediği görev uyarınca, gerekli suç duyurularının yapılacağını bilmenizi isteriz.

Küresel uygarlıkların mirasını özümseyen ve gerektiğinde vatanı için canını vermekte bir an bile duraksamayan bireyler yetiştiren bir kuruma kimler, neden dil uzatır? Elbette asıl sorgulanması gereken konu budur. Bu sorunun yanıtı bulunduğunda kimin yerli, kimin kökü dışarıda olduğu tüm çıplaklığıyla ortaya çıkacaktır. Bizce ve kamuoyunun büyük bir bölümünce sorunun yanıtı açık ve nettir.

Bu vesile ile Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün çizdiği laik, demokratik, sosyal hukuk devleti yolundan asla sapmayacağımızı anımsatır, yukarıda değindiğimiz tıynette kişileri ciddiye alıp bu güzel Bayram gününde keyfinizi kaçırmamanızı dileriz."

NE OLMUŞTU?

Karahasanoğlu söz konusu he yazıyı gazeteci Fatih Altaylı ile girdiği "Lozan Antlaşması" polemiği sırasında sarf etmişti. Karahasanoğlu, Lozan Antlaşması'nı savuran Fatih Altaylı'ya "Gavur aşağı" demiş ve éFransızın Galatasaray Lisesi'nde okursanız..." ifadelerini kullanmıştı. Bunun ardından Fatih Altaylı Karahasanoğlu'na Galatasaray Lisesi'nin Sultan Abdülaziz tarafından kurulduğunu, "yerli ve milli" olduğunu ifade eden bir yazı ille cevap vermişti. Bu yazının ardından yeniden Altaylı'ya cevap veren Karahasanoğlu ise şunları demişti: "Bizim inancımızda, örfümüzde olmayan bir sistem ile kurulan bir okul imiş.. Bunu överek anlatırken söylüyor, Galatasaray Lisesi’nin resmi sitesi.. Bize fazla bir şey söylemek, düşmez... Diyeceğim şu ki, bu okulu da bize, Abdülaziz’in kurduğu, yerli ve milli bir okul olarak tanıtıyorlar ya.. Kimbilir, bize bunu dikte etmeye çalışanlar, yazılarında daha başka neleri, neler olarak yutturuyorlardır, siz düşünün.." (HABER MERKEZİ)