G7: Kremençuk'taki saldırı savaş suçu

G7 ülkeleri, Ukrayna'da Rus füzeleri tarafından vurulan alışveriş merkezine yönelik saldırıyı ‘savaş suçu’ olarak niteledi. Zelenskiy de ‘Avrupa tarihindeki en utanmaz terör saldırısı’ dedi.

28.06.2022 09:54    Güncelleme: 28.06.2022 09:54

Foto: Ukrayna Acil Hizmetler Servisi


Ukrayna'nın Kremençuk kentindeki bir alışveriş merkezini hedef alan Rus roket saldırısında en az 18 kişinin öldüğü, 50'den fazla kişinin de yaralandığı bildirildi. Ölü sayısının artabileceği bildirilirken, saldırıya ilişkin açıklama yapan G7 liderleri olayı ‘savaş suçu’ olarak tanımladı. Kiev'in yaklaşık 300 kilometre güneydoğusunda bulunan Kremençuk’a dün yerel saatle 16.00 sıralarında roket saldırısı düzenlenmiş, alışveriş merkezi büyük zarar görmüştü.

Rus füzesi AVM'yi vurdu: Ölü ve yaralılar var

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy füze saldırısına ilişkin, 'Kurbanların sayısını hayal bile edemiyoruz' dedi.


Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, saldırı anında alışveriş merkezinde 1000'den fazla kişi olduğunu açıklarken, "Bu hata sonucu olan bir saldırı değil, Rusya bu alışveriş merkezini hesaplayarak vurdu" ifadelerini kullandı. Ukrayna lideri ayrıca, saldırıyı "Avrupa tarihindeki en utanmaz terör saldırısı" olarak tanımladı.

BBC’de yer alan habere göre BM ve Ukrayna'nın müttefikleri tarafından kınanan saldırıya ilişkin konuşan Rusya'nın BM'deki Büyükelçi Yardımcısı Dmitry Polyanskiy, Ukrayna'nın olayı kullanarak, NATO zirvesi öncesi sempati toplamaya çalıştığını savundu. Polyanskiy, Rusya Savunma Bakanlığı'nın açıklamasının beklenmesi gerektiğini söyleyen bir Twitter paylaşımı yaptı.

G7 ÜLKELERİNDEN ‘SAVAÇ SUÇU’ AÇIKLAMASI

Saldırı, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, İngiltere ve ABD liderleri Almanya'da buluşmalarıyla eş zamanlı olarak yaşandı. G7 liderleri saldırıyı "savaş suçu" olarak tanımladı.

ABD Başkanı Joe Biden, bir dizi yeni yaptırımla Rusya'yı daha fazla 'izole' etmeyi amaçladıklarını belirtirken, birkaç maddede açıkladığı yaptırımların en başında Rusya'nın askeri tedarik zincirinin hedef alınacağını duyurdu.

G7 ülkelerinin ise Ukrayna'ya ciddi bir maddi yardım yapma taahhüdünde bulunduğu belirtildi.

Ukrayna Zelenskiy Rusya füze saldırısı G7 ülkeleri

BAĞLANTILI HABERLER