Fransa: Gazze'deki gerilimden endişeliyiz

Gazze'deki sivil ölümlerinden endişe duyduklarını açıklayan Fransa Dışişleri Bakanlığı, tüm taraflara itidal çağrısı yaptı, Filistin ve İsrail için ‘onurlu barış’ mesajı verdi.

07.08.2022 10:16    Güncelleme: 07.08.2022 10:17

Foto: AFP


Fransa Dışişleri Bakanlığı, İsrail’in saldırısı altındaki Gazze'de yaşananlara ilişkin yazılı açıklama yaptı. Bakanlık, Gazze’de yaşananlardan endişe duyduklarını bildirdi.

Açıklamada, Fransa'nın, Gazze'de devam eden gerilim karşısında endişe duyduğu ve Filistin tarafındaki sivil ölümlerin esefle karşılandığı vurgulandı.

İsrail'e yönelik roket atışlarının da kınandığı açıklamada, Fransa'nın İsrail'in güvenliğine olan bağlılığı ifade edildi.

BMGK, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını görüşmek için toplanıyor

İsrail ordusunun abluka altındaki Gazze Şeridi'ne 5 Ağustos’ta başlattığı saldırılarda 24 kişinin öldüğü bildirilirken, Filistin saldırıları görüşmek için BMGK'ye başvurdu.


Bakanlık, gerilimden sivil halkın etkilendiğine işaret ederek tüm taraflara itidal çağrısı yaptı.

Tüm taraflara sivillerin korunması ve uluslararası insani hukuka uyma yükümlükleri hatırlatılarak, açıklamada, Fransa'nın, hem Filistinlilerin hem de İsraillilerin barış, onur ve güven içinde yaşama hakkı olduğuna, kalıcı ve adil bir barış için siyasi iradenin gerekliliğine işaret edildi.

NE OLMUŞTU?

İsrail ordusu, İslami Cihad'a ait noktaları vurma gerekçesiyle abluka altındaki Gazze Şeridi'ne 5 Ağustos’ta saldırı başlatmıştı. Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarında aralarında çocukların da olduğu 24 kişinin vefat ettiğini, 203 kişinin de yaralandığını açıklamıştı.

İsrail'in saldırdığı Gazze'de ölü sayısı 24'e yükseldi

İsrail'in 5 Ağustos'tan bu yana saldırı düzenlediği Gazze'de ölenlerin sayısı 24'e yükseldi. Saldırılarda ölenler arasında çocuklar da bulunuyor.


Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) ise Filistin’in talebi üzerine İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarını görüşmek üzere 8 Ağustos Pazartesi günü toplanma kararı aldı.

Fransa Gazze Filistin İsrail

BAĞLANTILI HABERLER