Fransa’da milletvekili seçilen temizlik işçisi Rachel Keke: Meclis'te bu meslekler görünür olacak

Fransa’da temizlik işçisi Rachel Keke, sol ittifak NUPES’in adayı olarak girdiği seçimlerin ikici turunda eski Spor Bakanı Roxana Maracineanu’yu yenerek milletvekili oldu.

21.06.2022 14:41    Güncelleme: 21.06.2022 23:48

Fransa’da başkent Paris’te ucuz otel zincirlerinden birinde daha iyi ücret ve koşullar için yapılan greve öncülük eden temizlik işçisi Rachel Keke, sol ittifak NUPES’in adayı olarak girdiği seçimleri kazanarak milletvekili oldu. Keke, pazar günü yapılan seçimlerin ikici turunda eski Spor Bakanı Roxana Maracineanu’yu yendi.

48 yaşındaki Rachel Keke, Batignolles’deki Ibis otelinde günde 40 odayı temizleyerek geçirdiği yorucu çalışma yıllarının, parlamentoda işçiler adına konuşmasını sağlayacağını düşünüyor. Keke, otellerde çalışan taşeron temizlik personelinin ödenmeyen fazla mesailerinin ödenmesi talebi ve kötü çalışma koşullarına karşı Fransa tarihinin en uzun otel grevlerinden birine öncülük etmişti.

Çoğunluğu Afrikalı kadınlardan oluşan grevciler, neredeyse iki yıl süren mücadelelerini geçen yıl nihayet kazanmışlardı.

Keke, otel grevi sırasında üzerine su dökülmesi ve ırkçı hakarete uğraması da dahil olmak üzere yıldırma eylemlerine maruz kaldığını ancak siyasetin kendisini korkutmadığını söylemişti.

Keke sonuçların netleşmesinin ardından yaptığı ilk açıklamasında “Bugün milletvekili seçildim. Ben sesi olmayanların sesiyim. Ben hizmetçiyim, temizlikçiyim, hasta bakıcıyım. Tüm görünmez bu mesleklerin ulusal mecliste görünür olmasını sağlayacağım. Örnek bir milletvekili olacağım hiç endişelenmeyin” dedi.Guardian’ın haberine göre Keke, Fildişi Sahili’nde otobüs şoförü bir baba ve giysi satan bir annenin çocuğu olarak dünyaya geldi. 12 yaşındayken annesi öldü ve kardeşlerine bakmak için okulu bırakmak zorunda kaldı. Büyükbabasının ikinci dünya savaşı sırasında savaştığı Fransa’ya 2000 yılında geldi. Keke, önce kuaför, sonra süpermarket kasiyerliği ve son olarak da otel temizlikçisi olarak çalıştı. 2015’te Fransız vatandaşlığına geçti.

Fransa Rachel Keke Nupes milletvekili

BAĞLANTILI HABERLER