Fransa’da durum ‘berbat’!

Fransa cumhurbaşkanlığı seçiminde aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi'nin (RN) lideri Marine Le Pen ile ikinci tura kalan Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron: Henüz hiçbir şey bitmedi.

11.04.2022 11:59    Güncelleme: 11.04.2022 21:54

+GERÇEK - Fransız L’ibéraiton gazetesinin “Durum bu defa gerçekten berbat!” manşetiyle yorumladığı seçimlere katılan diğer adaylardansa Macron'a destek geldi. Seçimin ilk turunda yarışan Sosyalist Partisi'nin (PS) cumhurbaşkanı adayı Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, merkez sağdaki Cumhuriyetçiler Partisinin adayı Valerie Pecresse ve Fransa Komünist Partisi'nin cumhurbaşkanı adayı Fabien Roussel'e desteklerinden dolayı teşekkür eden Macron, 24 Nisan'da yapılacak ikinci tur seçimlerine işaret ederek "Yanılmayalım, henüz hiçbir şey bitmedi. Gelecek 15 gün ülkemiz ve Avrupa için belirleyici olacak" dedi.

Konuşmasında laiklik’e vurgu yapan Macron, "İslamcı ayrılıkçılıkla mücadele eden Fransa istiyorum ama Müslümanların ve Yahudilerin dinlerinin kurallarına göre yiyip içmelerini engelleyen Fransa istemiyorum. Güçlü Avrupa'nın parçası olan bir Fransa istiyorum" diye konuştu.
 


DİĞER ADAYLARDAN MACRON'A DESTEK

 

Yeşiller Partisi'nin (EELV) Başkanı ve 2009'dan bu yana Avrupa Parlamentosunda (AP) milletvekili Yannick Jadot, merkez sağ Cumhuriyetçiler Partisi'nin (LR) adayı ve başkent Paris'in de içinde bulunduğu İle-de-France Bölgesinin Başkanı Valerie Pecresse, merkez sol Sosyalist Parti'nin (PS) adayı Paris Belediye Başkanı Anne Hildago, Komünist Parti'nin (PCF) Genel Sekreteri Fabien Roussel ikinci turda Macron'a oy vermeye çağırmıştı.

Boyun Eğmeyen Fransa Hareketinin (LFİ) lideri Jean Luc Melenchon ve Yeni Antikapitalist Partinin (NPA) Sözcüsü Philippe Poutou ise Macron'a oy verilmesi için açıkça çağrıda bulunmazken Melenchon yaptığı açıklamada, "Le Pen'e tek bir oy vermemeliyiz" demişti.

 

Barış İmkanı, ortak ülkelerdeki silahlı kuvvetlerin yeteneklerini güçlendirmek için de kullanılabilecek yeni bir AB finansman aracıdır. 2021'den 2027'ye kadar olan dönem için, barış tesisine üye ülkeler tarafından ödenecek yaklaşık beş milyar avro bahşedildi. Çok kısa bir süre içinde yalnızca Ukrayna için bir milyar avro serbest bırakıldı. AB dış politika sorumlusu Josep Borrel'in önerisine göre, kısa süre sonra 500 milyon avro daha gelecek.
 MACRON YÜZDE 28,1 LE PEN YÜZDE 23,3

 

Kamu yayıncısı France Info, Le Monde ve France 24'ün hazırlattığı sandık çıkışı anketine göre hiçbir aday, cumhurbaşkanı seçilebilmek için ilk turda gerekli yüzde 50 salt çoğunluğu elde edemedi. Buna göre, Macron oyların yüzde 28,1'sini alarak seçimin ilk turundan birinci çıktı. Le Pen de yüzde 23,3 ile ikinci oldu. İlk turun resmi sonuçları Anayasa Mahkemesi tarafından 13 Nisan'da açıklanacak. İlk turda ilk iki sırayı alan Macron ve Le Pen, 24 Nisan'da düzenlenecek ikinci tur oylamada yarışacak.

Emmanuel Macron Marine Le Pen Fransa seçimler

BAĞLANTILI HABERLER