Fitch, küresel ekonomiye ilişkin büyüme tahminlerini düşürdü

Fitch, enflasyonun bir kamu endişesi haline geldiğini ve enerji fiyatlarındaki şoklarla daha da güçlendiğini belirterek, bu durumun ülkelerin merkez bankalarını tedirgin ettiğini kaydetti.

08.12.2021 09:07    Güncelleme: 08.12.2021 09:07

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, küresel ekonomiye ilişkin 2021 yılı büyüme beklentisini yüzde 6'dan yüzde 5.7'ye düşürdü.

Fitch, Küresel Ekonomik Görünüm Raporu'nun aralık ayı sayısını yayınladı.

Küresel ekonomiye ilişkin büyüme tahminlerinin düşürüldüğü raporda, dünya ekonomisinin bu yıl yüzde 5.7 ve 2022'de yüzde 4.2 büyümesinin beklendiği kaydedildi. Fitch, eylül ayında açıkladığı tahminlerinde küresel ekonominin 2021'de yüzde 6, 2022'de ise yüzde 4.4 büyüyeceğini öngörmüştü.

1973’TEN BU YANA EN HIZLI BÜYÜME

Raporda, aşağı yönlü revizyona rağmen küresel ekonominin 2021 yılı büyüme beklentisinin 1973'ten bu yana en hızlı büyüme oranına işaret ettiği belirtilerek, küresel ekonomisinin stagflasyondan çok uzakta olduğu ifade edildi.

Geçen yıl boyunca küresel toplam talepteki güçlü toparlanmanın, üretimde eşit bir iyileşmeyle karşılanmadığı belirtilen raporda, arz darboğazlarının reel gayrisafi yurt içi hasılanın (GSYH) bu yılın üçüncü çeyreğinde beklenenden daha az artmasına, fiyatların ise beklenenden fazla yükselmesine neden olduğu aktarıldı.

ABD, ALMANYA VE JAPONYA’NIN BÜYÜME TAHMİNLERİ DÜŞÜRÜLDÜ

Raporda, sanayi üretiminde son dönemde yaşanan tedarik zinciri aksamaları nedeniyle ABD, Almanya ve Japonya gibi ekonomilerin bu yıla ilişkin büyüme tahminlerinin düşürüldüğü kaydedildi.

Sputnik’in aktardığı habere göre ABD ekonomisinin 2021 yılı büyüme tahminin yüzde 6.2'den yüzde 5.7'ye çekildiği belirtilen raporda, ülkenin 2022 yılı büyüme beklentisinin ise yüzde 3.9'dan yüzde 3.7'ye düşürüldüğü bildirildi.

Raporda, Euro Bölgesi ekonomisinin 2021 yılı büyüme tahmininin de yüzde 5.2'den yüzde 5'e indirildiği, 2022 yılı büyüme tahminin ise değişim göstermeyerek yüzde 4.5 seviyesinde tutulduğu aktarıldı.

Fitch'in raporunda Çin ekonomisinin ise 2021'de yüzde 8 ve 2022'de yüzde 4.8 büyümesinin beklendiği bildirildi.

2022’DE FİYATLARDA İSTİKRAR BEKLENTİSİ

Mart ayından bu yana küresel tüketim mallarının fiyatlarındaki keskin artışın özellikle ABD'de sağlanan teşviklerin körüklediği mal talebindeki artışı yansıttığına işaret edilen raporda, mal fiyatlarının 2022'de istikrar kazanmasının beklendiği ifade edildi.

‘ENFLASYON BİR KAMU ENDİŞESİ HALİNE GELDİ, MERKEZ BANKALARI TEDİRGİN’

Raporda, enflasyon tahminlerinde yaygın olarak yukarı yönlü revizyonlar yapıldığı belirtilerek, enflasyon baskılarının artması ihtimalinin yükselmesinin merkez bankalarını tedirgin ettiği aktarıldı.

Enflasyonun bir kamu endişesi haline geldiği ve enerji fiyatlarındaki şoklarla daha da güçlendiğine dikkat çekilen açıklamada, enflasyon beklentilerinin arttığı kaydedildi.

OMİCRON VARYANTI DETAYI

Raporda, yüksek enflasyonun politika gerilimlerini artırdığına işaret edilen raporda, "Covid-19'un Omicron varyantı, büyüme için aşağı yönlü risk oluşturuyor, ancak arzı olumsuz yönde etkileyerek daha fazla fiyat artışına neden olabilir ve merkez bankalarının normalleşmeyi geciktirmesi durumunda risk anlamına gelebilir" değerlendirmesi yer aldı.

‘KÜRESEL PARA POLİTİKASI ‘NORMALLEŞMEYİ’ ÖNE ÇEKTİ’

Küresel enflasyon şokunun ölçeği ve uzun süredir devam etmesinin çoğu tahminciyi ve merkez bankasını şaşırttığı belirtilen raporda, küresel para politikası normalleşmesinin başlangıcını öne çektiği aktarıldı. Raporda, enflasyonun küresel para politikası normalleşmesini hızlandırdığı vurgulanarak, ABD Merkez Bankasının (Fed) Eylül 2022'de ve İngiltere Merkez Bankası'nın (BOE) bu ayın sonunda faiz oranlarını artırmasının beklendiği ifade edildi.

Para politikası tepkilerinin daha farklı hale geldiğine işaret edilen raporda, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) faiz oranlarını 2023'e kadar sabit tutmasının muhtemel olduğu kaydedildi.

‘ABD DOLARI DAHA DA GÜÇLENECEK’

ABD dolarının daha da güçlenmesinin beklendiğine dikkat çekilen raporda, ‘daha güçlü bir dolar ve daha zayıf Çin büyümesinin’ 2022'de emtia fiyatları üzerinde baskı oluşturabileceği, gelişen piyasa ekonomileri üzerindeki baskıyı artırabileceği kaydedildi.

Fitch küresel ekonomi büyüme tahmini dolar Omicron enflasyon zam

BAĞLANTILI HABERLER