Avrupa Merkez Bankası 11 yıl sonra faiz artırdı, euro 18,18 TL'ye fırladı

Avrupa Merkez Bankası yükselen enflasyonla mücadele etmek için 2011'den beri ilk kez faiz artışı kararı alarak, faizleri 50 puan yükseltti. Kararın ardından euro/TL'de artış hızlandı.

21.07.2022 15:22    Güncelleme: 21.07.2022 16:30

Avrupa Merkez Bankası (ECB) bugünkü para politikası toplantısında 11 yıldır ilk defa faiz artırımına gitti. Banka ana refinansman oranını yüzde 0,50, marjinal borç verme imkanını yüzde 0,75 ve mevduat faizini de yüzde 0 seviyesine çıkardı.

Karar öncesi 1,01 olan euro/dolar paritesi kararın ardından 1,02'ye geldi. Yine karar sonrası TL euro karşısında yüzde 1'den fazla değer kaybederek, 18,18 TL seviyesine kadar yükseldi. Kur daha sonra 18,04 seviyesine kadar çekildi.

Bloomberg anketine göre ana refinansman oranı, marjinal borç verme imkanı ve mevduat faizinde medyan 25’er baz puanlık faiz artışı bekleniyordu. Ankete katılan 53 ekonomistin 49’u mevduat faizinde 25, 4’ü ise 50 baz puanlık artış öngörüsünde bulunmuştu.

Para piyasalarında fiyatlama ise 25 ve 50 baz puan için yüzde 50-50 olasılığa işaret etmişti.

ECB daha önce politika faizini temmuzda 25 baz puan artırmayı, eylülde de tekrar daha büyük oranda artırıma gitmeyi planladığına ilişkin yönlendirme yapmıştı. Ancak Bloomberg'e konuşan konuya yakın kaynaklar, enflasyon görünümünün kötüleşmesi nedeniyle ECB'nin temmuzda 50 baz puan artırıma gitmesinin de değerlendirildiği bilgisini vermişti.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde: Enflasyon bir süre daha yüksek kalacak

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, faiz kararı sonrası ekonomi faaliyetlerinin yavaşladığını ve enflasyonun bir süre daha yüksek kalacağını söyledi.

LAGARDE 25 BAZ PUANDAN FAZLA ARTIŞA AÇIK KAPI BIRAKMIŞTI

Daha önce ECB Başkanı Christine Lagarde, 25 baz puanın ötesinde bir faiz artışına açık kapı bırakan ifadeler kullanılmıştı.

Yetkililerin rekor enflasyonla mücadele etmek için hazır olduğunu söyleyen Lagarde, temmuz toplantısında çeyrek puanlık faiz artış planını yinelerken enflasyon tehdidin artması durumunda daha hızlı hareket edeceklerini belirtmişti.

Lagarde, "Eğer daha yüksek enflasyonun beklentileri tehdit ettiğini görürsek teşvikleri daha hızlı bir şekilde geri çekeriz" demişti.

Enerji ve gıda şoklarının büyüklüğünün enflasyonda belirsizlik yarattığını, enflasyonun hizmet sektöründe de yaygın şekilde de artmaya başladığını ifade eden Lagarde enflasyon baskılarının artabileceğine, enflasyon şoklarının büyümeyi de olumsuz etkilediğine dikkat çekti. Buna rağmen pozitif büyüme beklediklerini vurgulamıştı.

Bu açıklamadan günler sonra Euro Bölgesi tüketici enflasyonunun yüzde 8,6 ile yeni bir rekor kırdığı açıklanmıştı. Bunu takip eden günlerde euro/dolar paritesi de 1 seviyesinin altını test etmişti.

Euronun dolar karşısında 20 yılın en düşük seviyesini görmesi de enflasyon baskılarını artırarak ECB’nin kararını zorlaştırıyor ve büyümeye zarar verecek olsa bile daha büyük faiz artırımına gitme ihtimalini yükseltiyor. 1 euro önceki hafta 1 doların altını görmüş, parite 0,99’a kadar gerilemişti.

Avrupa Merkez Bankası faiz euro kritik gün piyasa ECB TL

BAĞLANTILI HABERLER