Erdoğan'ın açılışını yapacağı millet bahçesi törenine katılım talimatı

Erdoğan’ın katılacağı Atatürk Havalimanı’ndaki millet bahçesi töreni için onlarca okuldan binlerce eğitimci, öğrenci ve velinin katılması talimatı verildi. Eğitim İş'ten tepki geldi.

29.05.2022 07:13    Güncelleme: 29.05.2022 08:41

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla Adana’da AKP Gençlik Kolları tarafından düzenlenen gençlik festivaline öğrencilerin “ücretsiz konser” vaadiyle götürüldüğünün ortaya çıkmasının ardından, AKP iktidarı bu kez de yine Erdoğan’ın katılacağı, Atatürk Havalimanı’nı yıkarak yerine yapılmak istenen millet bahçesinin fidan dikim töreni için benzer bir çalışma yapıyor.

İnşaat çalışmaları süren Atatürk Havalimanı’nda bugün gerçekleştirilecek ilk fidan dikimi ve İstanbul’un fethinin 569. yılı kutlamaları için İstanbul’daki öğrencilerin kutlamalara katılması zorunlu tutuldu.

‘HER OKULDAN YÜZDE 20 KATILIM’ TALİMATI

Cumhuriyet’in haberine göre Esenler’deki bir lisenin müdürü, öğretmenlerin olduğu iletişim grubuna “Etkinliğe idareci, öğretmen, veli ve öğrenci dahil olmak üzere katılım talep ediyorlar. Her okuldan, okulun yüzde 20’si kadar katılım bekleniyormuş. Okul bahçelerine servis araçları göndereceklermiş. Araç için bizden sayı talep ediyorlar” mesajı gönderdi.

ONLARCA OKULDAN BİNLERCE ÖĞRENCİ, VELİ VE EĞİTİMCİNİN KATILIMI İSTENDİ

Mesajda, Esenler’deki okullar için belirlenen kontenjan listesi de yer aldı. Söz konusu listeye göre, Esenler’de bulunan toplam 52 ilkokul, ortaokul ve lise için öğrenci ve velileri kapsayan kontenjan belirlendi. Listede bulunan 20 ilkokulun her biri için 100’er kontenjandan toplam 2 bin öğrenci ve veli istenirken, 16 ortaokulun her birinden istenen öğrenci ve veli sayısı 50 ile 230 arasında değişkenlik gösterdi, toplam kişi sayısı ise 2 bin 370 olarak belirlendi. Listeye göre 16 lisenin her biri için belirlenen kontenjansa 90 ile 450 arasında değişti. Liselerden gelmesi istenen toplam öğrenci ve veli sayısı ise 3 bin 630 olarak belirlendi. Böylece, sadece Esenler ilçesindeki öğrenci ve velilerin en az 8 bininin Erdoğan’ın da katılacağı törene katılması zorunlu tutuldu.

EĞİTİM İŞ’TEN TEPKİ GELDİ: AKP, SİYASETİ EĞİTİME BULAŞTIRMAKTA VİTES ATTI

Duruma tepki gösteren Eğitim-İş Genel Başkanı Kadem Özbay, “AKP’nin eğitime siyaseti bulaştırma konusunda vites attığı, peş peşe yaşanan gelişmelerle anlaşılıyor” dedi.

“Taşımalı eğitim bitsin” denirken, öğrencileri eğitimden mitinglere taşıma aşamasına geçildiğini kaydeden Özbay, “‘Okullara siyaset sokulmasın’ derken, okullar siyasetin içine sokulmaya başlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla düzenlenen ve İstanbul’un fethinin yıldönümünün vesile edildiği etkinlik için civar il ve ilçelerdeki tüm milli eğitim müdürleri ve okul yöneticileri teyakkuza geçirildi” dedi.

‘ÖĞRENCİLERİN TATİL GÜNLERİ NE HAKLA GASP EDİLİYOR, YASAL DAYANAK NE?’

Okullara dayatma yapıldığını ve “Mazeret kabul edilmeyecektir” notu düşüldüğünü aktaran Kadem Özbay, “Eğitim emekçilerinin ve bir kısmı yaklaşan sınavlar için okul dışında da ders başında olan öğrencilerin tatil günleri ne hakla gasp edilmekte? Bu insanları kendi iradelerini hiçe sayarak oraya taşımanın yasal dayanağı ne? Öğretmenlere kendi alanları dışındaki bu organizasyon dayatması ‘hukuksuzdur, baskıdır, mobbingdir” ifadelerini kullandı.

‘ÖĞRENCİ VE ÖĞRETMENLER SİYASİ ŞOVLARA FİGÜRAN YAPILAMAZ’

Ulusal gün ve bayramlar için çaba gösterilmediğini kaydeden Özbay, “Organizasyonun bir AKP şovuna dönüşeceği öngörülüyor. Bu öngörü gerçekleşirse organizasyon için yönetmeliklere aykırı biçimde çaba gösteren tüm yöneticiler Devlet Memurları Kanunu’nun tarafsızlık ilkesini de çiğnemiş olacak. Taşıma suyla değirmen, taşıma okulla miting dolmaz. Öğretmen ve öğrenciler siyasi şovlara figüran yapılamaz” dedi.

Atatürk Havalimanı millet bahçesi Erdoğan AKP baskı Eğitim İş

BAĞLANTILI HABERLER