Erdoğan’ın evinin yakınında pankart açtığı için tutuklanan Kaya'ya 67 bin TL tazminat

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Üsküdar’daki evine yakın bir metro durağı önünde, pankart açan Sultan Kaya hukuk mücadelesini kazandı.

06.05.2022 12:04    Güncelleme: 06.05.2022 12:04

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın İstanbul Üsküdar’daki evinin yakınında, ölüm orucundaki yeğenine destek için pankart açarken alınan gözaltına alınan ve 6 ay tutuklu kalan Sultan Kaya, tüm suçlamalardan beraat etti. Tutuklu kaldığı 176 gün için 67 bin TL manevi tazminat kazandı.

Erdoğan’ın Üsküdar’daki evine yakın bir metro durağı önünde, pankart açan Sultan Kaya hukuk mücadelesini kazandı. 29 Haziran 2020 günü ölüm orucundaki yeğeni için bir kişiyle birlikte pankart açmak isteyince polisler tarafından gözaltına alınan Kaya ifadesinde, “Bu çocuk hem yetim hem de öksüzdür. Cumhurbaşkanına gitmek istedim. Çocuğumun yaptığı bir kötülük yoktur, çocuğumun yanında hiç kimse yoktur, örgütsel bir tavırla yapmadım, suçlamayı kabul etmiyorum” dedi ancak çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı.

18 YILA KADAR HAPSİ İSTENDİ, BERAAT ETTİ

Sözcü’de yer alan habere göre Kaya hakkında, sadece Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefetten değil aynı zamanda ‘silahlı terör örgütüne üye olma, terör örgütü propagandası yapma’ suçlamalarıyla cezalandırılması istemiyle ağır ceza mahkemesinde kamu davası açıldı. 18 yıla kadar hapsi istendi.

Ancak Kaya, 24 Eylül’de açılan davadaki bu ağır suçlamalara rağmen ilk celsede 23 Aralık 2020’de tahliye edildi. Bir yıl sonra da beraat etti.

‘TUTUKLAMA İÇİN SOMUT OLGU YOK’

Sultan Kaya tutuklu kaldığı 176 gün için hukuki mücadele başlattı. Anayasa Mahkemesi 15 Mart 2022 günü kararını verdi. AYM şu tespitlerde bulundu:

“Soruşturma makamlarınca başvurucunun suçlamaya konu edilen söz konusu eylemleri örgüt talimatıyla gerçekleştirdiğine veya söz konusu örgütle bağlantısının olduğuna dair somut olguların gösterilemediği anlaşılmıştır. Bu itibarla başvurucunun savunmasına ve dosya kapsamına göre somut olayda tutuklama için gerekli olan suç işlendiğine dair kuvvetli belirtinin yeterince ortaya konulamadığı kanaatine ulaşılmıştır.”

HÜKÜM: MANEVİ TAZMİNAT ÖDENMESİNE…

Yüksek Mahkeme yaptığı değerlendirme sonunda şu hükmü kurdu:

“-Tutuklamanın hukuki olmaması nedeniyle kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğine ilişkin iddianın kabul edilebilir oldupuna Selahaddin Menteş’in karşı oyu ve oy çokluğuyla,

-Tutukluluğun makul süreyi aşması dolayısıyla kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğine ilişkin iddianın başvuru yollarının tüketilmemesi nedeniyle kabul edilemez olduğuna oy birliğiyle,

-Tutuklamanın hukuki olmaması nedeniyle Anayasa’nın 19. maddesinin üçüncü fıkrası kapsamındaki kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğine oy birliğiyle,

-Başvurucuya net 67 bin 500 TL manevi tazminat ödenmesine, tazminata ilişkin diğer taleplerin reddine karar verildi.”

Sultan Kaya Erdoğan'ın evi pankart Üsküdar beraat

BAĞLANTILI HABERLER