Erdoğan: Biden ile bir araya gelebiliriz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Zirvesi'nde ABD Başkanı Biden ile görüşebileceğini söyledi. İsveç'e üyelik konusundaki eleştirilerini yineledi.

28.06.2022 12:46    Güncelleme: 28.06.2022 12:47

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, NATO Zirvesi'nin yapılacağı İspanya'ya hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda açıklama yaptı ve gazetecilerin sorularını cevapladı. 

İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği konusunda gelen bir soruyu cevaplayan Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden ile biraraya gelebileceklerini söyledi; Erdoğan "Beklemekten öte, biz NATO'nun 70 yıllık bir üyesiyiz. Türkiye rastgele NATO'ya katılmış bir ülke değil, bu sabah Sayın Biden ile de bir görüşme yaptık, bu akşam ya da yarın bir araya gelme arzusunu ifade etti, olabilir dedik." şeklinde konuştu. 

Erdoğan, Biden ile gündemde hangi başlıklar olacağına ilişkin olarak da şu bilgileri verdi:

"Bu arada en önemli ABD ile olan görüşmemiz F-16 meselesiydi. O da şu anda hala masada. Orada da bir oyalama taktiği gidiyor. Yunanistan Başbakanı geçenlerde davetlimdi, kendisiyle İstanbul'da bir yemekli sohbetimiz oldu. Bundan böyle artık biz görüşmelerimizi bire bir yapalım, aramıza üçüncü kişileri sokmayalım diye mutabık kaldık. Aradan 2-3 hafta geçti. ABD'ye gitti, Senato'da yaptığı konuşmada saldırdığı yer yine Türkiye oldu, F-16 meselesi vs. gündeme getirildi. Artık biz bunların iyice ne olduğunu, kim olduğunu gayet iyi biliyoruz. 15 Temmuz darbe girişimini yapan FETÖ'nün en önemli sığınağı neresi oldu? Yunanistan oldu... Türkiye'den kaçanlar, hep Yunanistan'ı tercih ettiler. Yunanistan o dönemin Başbakanı ile de görüştüm, gerekli müdahaleyi yapacağız demesine rağmen bunlar teröristleri beslediler, Yunanistan üzerinden Avrupa'nın değişik ülkelerine yolladılar. Biz bunları yutmuyoruz. Türkiye'ye karşı şahsiyetli duruş bekliyoruz, göstermeyenlere karşı tavrımız bellidir. Türkiye'nun duruşundan taviz vermeyeceğiz"

"NETİCE İSTİYORUZ"

Erdoğan, NATO üyeliği konusunda İsveç'e yönelik eleştirilerini de sürdürdü. "Dün itibarıyla gerek Sayın İbrahim Kalın Bey'i, gerek Sedat Bey'i Brüksel'e gönderdik, ön görüşmeleri yaptılar. Bu arada da biz 4'lü görüşmeyi tekrar yapacağız ve burada Finlandiya Cumhurbaşkanı, İsveç Başbakanı birlikte bu 4'lü görüşmeyi yapıp hangi noktaya geldiklerini göreceğiz. Biz kuru laf istemiyoruz, biz netice istiyoruz, orta sahada top çevirmekten bıktık." dedi.

"MİÇOTAKİS İLE İKİLİ GÖRÜŞME MÜMKÜN DEĞİL"

Erdoğan, "Yunanistan Başbakanı Miçotakis'in de NATO zirvesine katılması bekleniyor, karşı taraftan görüşme talebi gelmesi halinde yanınız ne olur? Ankara-Atina gerilimini zirve gündemine taşımayı düşünür müsünüz?" sorusuna da şu yanıtı verdi:

"İkili bir görüşme yapmam mümkün değil, bunu açıkladım, demek ki bizi iyi takip etmiyorusunuz. Bizim Yunanistan ile Yüksek Düzeyli Strateji Konsey toplantımız vardı, bunu kaldırdık bir defa. Bitti o iş. Bunu bitirmiş bir lider kalkıp Miçotakis'in talebine evet diyebilir mi? Hayır, bitti o iş, o kapıyı kapattık. Kendilerine çekidüzen vermeleri halinde hangi düzeyde bu görüşmeler yapılır planlar yol haritamızı çizeriz"

Erdoğan NATO Biden İsveç

BAĞLANTILI HABERLER