Trump'ın serveti eridi: En zengin 400 ABD'linin serveti bir yılda yüzde 40 arttı

Forbes'un her yıl açıkladığı en zengin ABD'lilerin yer aldığı Forbes 400 belli oldu. Trump, 25 yıl sonra ilk kez listeye giremedi, listedeki en genç milyarder 29 yaşında bir kripto zengini.

06.10.2021 15:50    Güncelleme: 06.10.2021 15:52

Ünlü iş dünyası dergisi Forbes tarafından hazırlanan ABD’nin en zengin 400 kişisinin bulunduğu Forbes 400 listesi dün açıklandı. Forbes’a göre, son bir yılda en zengin 400 ABD’linin serveti yüzde 40 oranında arttı.

Listeye bu yıl 2,9 milyar dolar ve daha fazla serveti olan ABD’liler girebilirken teknoloji devleri Amazon, Tesla, Facebook ve Microsoft’un sahipleri Jeff Bezos, Elon Musk, Mark Zuckerberg ve Bill Gates listenin başında yer aldı.

Amazon'un kurucusu Jeff Bezos, tahminen 201 milyar dolarlık net servetiyle dördüncü yıl listenin başında yer alırken, ünlü girişimci Elon Musk tahmini 190,5 milyar dolar serveti ile ikinci oldu. Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg listede üçüncü, Microsoft'un eski CEO'su Bill Gates dördüncü sırada yer aldı.

Geçtiğimiz yıl milyarderlerin servetleri artarken, hayırseverlikleri ise azaldı. Servetlerinin yüzde 20’sinden fazlasını hayır işlerine bağışlayan Forbes 400 üyesinin sayısı 10’dan 8’e düştü. Servetlerinin yüzde 1’inden azını bağışlayanların sayısı ise 127’den 156’ya yükseldi.

Forbes’a göre servetini en çok dağıtan kişiler ise Warren Buffet ve ünlü spekülatör George Soros. Soros, dünya çapında yaptıkları vakıf faaliyetleri ile de tanınıyor. Bu faaliyetlerse zaman zaman Soros’un bu vakıflar aracılığı ile ülkelerin iç politikalarına müdahil olduğu iddiaları sebebiyle tartışmalara sebep oluyor.

Google, Amazon ve Facebook’un sahipleri de servetinin yüzde 1’inden azını bağışlayanların arasında yer aldı.

2021’de Forbes 400’deki 51 milyarder değişti. Bu 51 milyarderin 31’i geçtiğimiz yıla göre servetini artırmasına rağmen listede alt sıralarda yer aldı.

TRUMP 25 SENEDİR İLK KEZ LİSTEDE YOK

Listede eski ABD Başkanı ve emlak devi Donald Trump’ın olmaması dikkat çekti. Trump, listenin 25 yıllık demirbaşlarından biriydi. Trump’ın listeye en son sıradan dahil olması için 400 milyon dolara ihtiyaç olduğu ifade edildi.

Geçen yıl Trump, listede 339'uncu en zengin ABD'li olarak yer almıştı. Trump’ın bu yılki servetinin yaklaşık 2,5 milyar dolar olduğu ve listeye girmesi için 400 milyon dolar daha gerektiği belirtildi.

Covid-19 pandemisnini büyük şehirlerdeki emlak mülklerini sert etkilemesi nedeniyle Trump’ın pandeminin başlangıcından bu yana serveti yaklaşık 600 milyon dolar azaldı.

Trump’ın kişisel serveti başkanlığa aday olduğu zamandan bu yana düşerken, 2015 yılında net servetini 4,5 milyar dolar olarak açıklamış ve kendisine söz konusu listede 121’inci sırada yer bulmuştu. Birçok kişi ise ABD Başkanlığının Trump’a 2 milyar dolara mal olduğu yorumunu yaptı.

TELEVİZYONCU ÇIKTI, KRİPTO ZENGİNİ GİRDİ

Ünlü televizyoncu Oprah Winfrey de listeden düşen ünlüler arasında yer aldı. Winfrey’in 2,6 milyar dolarlık serveti kendisinin listeye girmesine yetmedi.

Bu yıl listeye kripto zenginleri de katıldı. Kripto para borsası FTX’in kurucusu ve CEO’su Sam Bankman-Fried, 29 yaşında listeye giren en genç kişi oldu.

Listenin ilk 10 sırasıında yer alan isimler şöyle:

Forbes 400 en zengin 400 ABD'li servet yüzde 40 bir yılda Donald Trump kripto zengini en genç milyarder

BAĞLANTILI HABERLER