Elon Musk: Twitter algoritmasının manipüle ettiği söyledi düzeltmek için yöntem gösterdi

Twitter'ı 44 milyara satın alan Elon Musk, uygulamadaki algoritmanın insanları manipüle ettiği savundu.

16.05.2022 00:39    Güncelleme: 16.05.2022 00:39

Twitter'ı satın almasıyla gündeme gelen ABD'li milyarder Elon Musk, uygulamadaki algoritmanın insanları manipüle ettiğini belirterek, düzeltme yolunu anlattı. Twitter'ı satın alma sürecinin henüz tamamlanmayan Musk yaptığı paylaşımda, "Twitter akışınızı düzeltmek için çok önemli:

1. Ana sayfaya dokunun.

2. Ekranın sağ üst köşesindeki yıldızlara dokunun.

3. 'En son tweetler'i seçin.

Algoritma tarafından farkında olmadığınız şekillerde manipüle ediliyorsunuz. Farkı görmek için ileri-geri geçiş yapmak oldukça kolay" ifadelerini kullandı.

Musk, tweetine ek olarak, "Algoritmada kötü niyet olduğunu söylemiyorum. Algoritma ne okumak isteyebileceğinizi tahmin etmeye çalışıyor ve bunu yaparken, farkında olmadan bakış açılarınızı manipüle ediyor/güçlendiriyor" dedi.

Musk'ın yaptığı paylaşıma cevap veren Twitter'ın kurucularından Jack Dorsey ise, bu özelliğin, uygulamadan bir süre uzak kalındığında kullanıcılara zaman kazandırmak için tasarlandığını belirterek, "Hayır, manipüle etmek için tasarlanmadı. Sizi anlamak ve neyle uğraştığınızı çözmek için tasarlandı. Bu kesinlikle istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Bu yüzden kişi bir algoritmayı kullanıp kullanmayacağını seçebilmelidir" dedi.

Twitter Elon Musk algoritma

BAĞLANTILI HABERLER