Elektrik zamlarına ‘kayıp-kaçak' bedeli de yansıtıldı

EPDK her dağıtım bölgesi için kendi özel koşullarına göre kayıp-kaçak hedefi belirliyor. Fakat 2016’da alınan kararla yurttaşın ne kadar ödeyeceği gizleniyor.

17.02.2022 06:02    Güncelleme: 17.02.2022 07:08

Yurttaş, başkasının kaçak olarak kullandığı elektriğin bedelini de ödüyor. EPDK her dağıtım bölgesi için kendi özel koşullarına göre kayıp-kaçak hedefi belirliyor. Hedefin altında kalınması durumunda geliri dağıtım şirketi alıyor. Eskiden kayıp kaçak için ne kadar ödeme yapıldığı fatura üzerinde görülebiliyordu. Enerji Piyasası Denetleme Kurulu’nun (EPDK) yaptığı değişiklikle eskiden kayıp kaçak için ne kadar ödeme yapıldığı fatura üzerinde görülebiliyorken 2016’da kaldırıldı. Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu üyesi Olgun Sakarya, “Kayıp kaçak bedeli faturada vergisiz çıplak tarife içinde yüzde 10’lara kadar çıkıyor” dedi.

‘ÖZEL KAÇAK HEDEFİ BELİRLENİYOR’

Cumhuriyet’te yer alan haberde EMO Yönetim Kurulu üyesi Olgun Sakarya, “EPDK her dağıtım bölgesi için kendi özel koşullarına göre ayrı ayrı kayıp-kaçak hedefi belirliyor. Kayıp kaçak oranını bu hedefin altına indiremeyen dağıtım şirketi maliyetine kendisi katlanıyor. Hedefin altında kayıp kaçak olursa oradan doğan geliri de kazanç olarak dağıtım şirketi alıyor” dedi.     

‘ULUSAL TARİFE İÇERİSİNDE HERKES ÖDÜYOR’

Kayıp kaçak bedelini ulusal tarife içerisinde bütün yurttaşlar ödediğini söyleyen Sakarya, “Kayıp kaçak oranı yüksek olduğu zaman bu tarifeye yansıyor, ödenecek bedel de yüksek çıkıyor. Bir kentteki kayıp kaçağı başka bir kentteki yurttaş da ödüyor” ifadelerini kullandı. 

KAYIP KAÇAK ORANI ARTI

Sakarya, “EPDK, 2015 sonu itibarıyla Türkiye genelinde kayıp kaçak oranının yüzde 10 olmasını öngörüyordu. Ancak rakam yüzde 12.1’e çıktı. EPDK, 2015 sonunda yasal düzenlemeyle bazı bölgelere bu konuda ayrıcalıklı statü tanıdı. Kayıp kaçak oranı Türkiye ortalamasının üzerinde olan üç bölge (Dicle, Van Gölü, Aras) vardı. Oralarda düşme sağlanabilmesi için 2025’e dek istisna sağlandı. Örneğin dağıtım şirketlerine sayaçları istediği yere takabilme gibi olanaklar sağlandı. Şu anda bazı bölgelerde sayaçlar direklere monte edilmiş durumda. İnsanların tüketimini kontrol edebileceği bir yerde değil” vurgusu yaptı.

‘NEREYE NE KADAR ÖDÜYOR ÖĞRENEMİYOR’

1 Ocak 2016’dan itibaren kayıp-kaçak bedeli faturalarda gizlendiğini ifade eden Sakarya şunları söyledi:

“Vatandaşın bilgi sahibi olma hakkı elinden alındı. Yurttaş neye, kaç para ödediğini ne yazık ki öğrenemiyor. Kayıp kaçak bedeli faturada vergisiz çıplak tarife içinde yüzde 10’lara kadar çıkıyor.”

elektrik EPDK EMO kayıp kaçak yurttaş ödüyor

BAĞLANTILI HABERLER