Kara'nın öldüğü Elazığ’da cemaat baskısı: Gazeteci görevden alındı, haber silindi, öğrencilere tehdit

Tehditlere ilişkin konuşan görevden alınan gazeteci Akgün 'Artık bu yapılanlara, uygulanan mobbinge dayanamıyorum. Baskıdan dolayı yarın ne olacağımız meçhul' açıklamasında bulundu.

13.01.2022 09:41    Güncelleme: 13.01.2022 17:04

Elazığ’da kaldığı cemaat evindeki baskıları ve gelecek kaygısını gerekçe göstererek yaşamına son veren tıp fakültesi öğrencisi Enes Kara’nın intiharı sonrası kentte gazeteciler ve öğrencilerin baskı altına alınmaya çalışıldığı öğrenildi. Haberi yapan gazeteci görevden alınırken, haber de sayfadan kaldırıldı. Gazeteye onlarca tehdit telefonu gelirken eylem yapan öğrencilerin de tehdit edildiği aktarıldı.

Enes Kara'nın babası: 25 yıldır bu cemaatin içindeyim, alışır sandık

Yaşadığı baskılar sonucu intihar eden tıp öğrencisi Kara'nın babası, 'Videosunu izledim. Kaldığı yer güzel insanların kaldığı yer. Manevi olarak ahiretine faydası olsun istedim' dedi.


Gerçek Gündem’den Fırat Fıstık’ın haberine göre Elazığ’da Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi 2. sınıf öğrencisi olan Enes Kara’nın baskılara dayanamayıp intiharı sonrası kentte, cemaatle ilgili haber yazan gazeteciler ve bu konuda konuşan üniversite öğrencileri baskı altına alınmaya çalışılıyor.

Cemaat yurdunda aşçı, öğrencinin kafasını kesip 'Deccali vurdum' diye bağırdı

Olay Antalya İlim ve Kültür Derneği'nin öğrenci yurdunun yemekhanesinde meydana geldi.


Elazığ’daki bir yerel gazete olan Günışığı Gazetesi, Kara’nın ölümüyle ilgili internet sitesinde “Cemaat baskısına dayanamadı intihar etti” başlığıyla haber yayınlamıştı. Bir gün önce gazetenin internet sitesinde yayınlanan haber bugün apar topar siteden kaldırıldı. Habere şu an aynı link üzerinden ulaşılamıyor.

HABER SİLİNDİ, MÜDÜR GÖREVDEN ALINDI

Yaşananlar, haberin silinmesiyle de sınırlı kalmadı. Haberi yapan, gazetenin Yazı İşleri Müdürü Faik Akgün, bugün gazetenin sahibi Nafiz Koca tarafından toplantıya çağrıldı. Toplantıda hem Koca hem de gazetedeki diğer kişiler tarafından eleştirilen Akgün görevinden alındı. Görevden alınma gerekçesi olarak ise ‘istenilen performansı yakalayamamak’ olduğu söylendi.

BBP'li Akdoğan: Bir velet öldü diye cemaatleri mi kapatacağız?

Türkiye Enes Kara'nın intiharının ardından derin bir yas yaşarken, Büyük Birlik Partili (BBP) Ahmet Namık Akdoğan, 'Bir velet öldü diye cemaatleri mi kapatacağız' dedi.


GÖREVDEN ALINAN GAZETECİ: BASKIDAN DOLAYI YARIN NE OLACAĞIMIZ MEÇHUL

Kararla ilgili konuşan Akgün, “Beni en çok yıkan, bir yıl boyunca sigortasız çalıştığım, emek verdiğim gazeteden böyle bir tavır görmek oldu. Benim yüzde 45 engel raporuna sahip bir kardeşim var. Gözlerinden engelli olduğu için çalışamıyor. Ben de ona bakmakla yükümlüyüm. Ama gelin görün ki artık bu yapılanlara ve haber sonrasında gazete sahibinden tutun da çalışanlara kadar uygulanan mobbinge dayanamıyorum. Baskıdan dolayı yarın ne olacağımız da meçhul.”

MetroPOLL Araştırma: Türkiye’nin yüzde 80’i cemaat yurdu istemiyor

MetroPOLL Araştırma’nın kurucusu Sencar, 'Halkımız cemaat ve tarikatlarin öğrenci yurtları işletmesini doğru bulmuyor' notuyla, 'Cemaat ve Öğrenci Yurtları' anketinin sonuçlarını paylaştı.


‘SİZİN GİBİ KAFİRLER HELAK OLACAK’ TEHDİDİ

Haberin yayında kaldığı süre boyunca Akgün’ün onlarca tehdit telefonu aldığı öğrenildi. Bunlardan bazılarının kendilerini cemaat mensubu olarak tanıttığı belirtildi. Akgün’ün aktardığına göre cemaat mensubu olduğunu söyleyen bir kişi “Allah nurunu tamamlayacak. Sizin gibi kafirler de helak olacak. Hepinizi helak edeceğiz” derken başka bir kişi Akgün’e “Sizi tanıyoruz, CHP’ye hizmet ediyorsunuz” diyerek hakaretler yağdırdığı aktarıldı. Başka bir tehdidin de Arapça yapıldığı belirtildi.

'Cemaat yurtları kapatılsın!' tepkileri artıyor

Tıp öğrencisi Enes Kara'nın, ailesinin zorlamasıyla kaldığı cemaat yurdundaki baskılara dayanamayarak yaşamına son vermesinin ardından cemaat yurtlarına tepkiler artıyor.


EYLEME KATILAN ÖĞRENCİLERE DE TEHDİT

Enes Kara’nın arkadaşları, Fırat Üniversitesi Tıp fakültesi öğrencileri de okul önünde bir açıklama yapmıştı. Bu açıklama sırasında özel güvenlik görevlileri, Enes Kara için okul önüne karanfil bırakılmasına bile müdahale etmek istedi fakat öğrencilerin ısrarıyla talebin gerçekleştirildiği kaydedildi.

Eyleme katılan öğrencilerin aktardığına göre açıklama sonrası bazı sivil kişiler, açıklamayı okuyan ve eyleme katılan öğrencilerin yanına gelerek onları cemaatten bahsetmemeleri, siyaseti karıştırmamaları konusunda tehdit etti. Eylem sonrası bu kişilerle gazeteciler arasında da bir tartışma yaşandığı, polisin olaya müdahale etmediği aktarıldı.

Olaya ilişkin sessizliğin hakim olduğu Elazığ’da, şu ana kadar ilin siyasi parti temsilcilerinden ve üniversiteden de bir açıklama yapılmış değil.

Elazığ Enes Kara Fırat Üniversitesi tehdit Faik Akgün Nafiz Koca Günışığı gazetesi Nur cemaati Nurcular tarikat

BAĞLANTILI HABERLER