Ekonomistler 'konut müjdesinin' arka planını anlattı: 'Açız' diyene 'beton yiyin' yanıtı

Ekonomist Dr. Artunç Kocabalkan AKP hükümetinin son hamlesini 'Amaç inşaat sektörünü hareketlendirmek. Zengin ev alacak, faturasını enflasyon olarak fakirler ödeyecek' diye anlattı.

11.05.2022 08:47    Güncelleme: 11.05.2022 08:51

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yine bir 'müjde' olarak duyurduğu konut kredisi paketi, hem emlakçılara hem de ekonomistlere göre zenginlerin yararlanabileceği bir kampanya. Fatura ise yine açlıkla ve yoksullukla boğuşan halkın sırtına yüklenecek.

Konut kredisi faiz oranları kaç oldu? Erdoğan konut paketini açıkladı, fiyatlar anında yükseldi

Erdoğan’ın açıkladığı üç ayrı konut kredisi paketi sonrası konut fiyatları zamlanırken, yüzde 0.99 ve yüzde 0.89 faiz oranlı konut kredisinin başvuru şartları araştırılmaya başlandı...


İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük kentlerde merkezi yerlerde 2 milyon liraya sıfır daire bulmanın çok zor olduğunu söyleyen İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Nizameddin Aşa, “Bu fiyata 1+1 bulunabilir. İnsanlar 10 yıl boyunca küçük evde oturup aylık 20 bin lira kredi mi ödeyecekler?” diye sorguladı. Benzer kredi desteklerinin 2019 ve 2020 yıllarında da yapıldığını hatırlatan Aşa, “2019’da ev fiyatları yüzde 50 artmıştı. O zaman 1.5 milyon konut stoku vardı. 2020’de ise stokun da azalmasının etkisiyle yüzde 100 artmıştı. Şimdi kampanya açıklandığı akşam yüzde 30 artışları gördük” dedi.

Karamollaoğulları'ndan konut paketi tepkisi: Fiyatların yükselmesine sebep oldu

İktidarın konut kredisi paketini eleştiren Temel Karamollaoğlu "Paket AK Parti iktidarının kaymağını yiyen dar bir gruba yönelik çıkartılmış bir düzenlemedir" dedi.


‘İLK GECEDEN EV FİYATLARI ARTTI’

Cumhuriyet'in haberine göre Ankara Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Hakan Akçan da “İlk gecede ev fiyatları yüzde 15-30 arttı” dedi.

‘ZENGİN EV ALACAK, FATURASINI ENFLASYON OLARAK FAKİR ÖDEYECEK’

Dünya sıkılaştırıcı para politikası uygularken ucuz kredi ile TL dağıtmanın enflasyonu artıracağını söyleyen ekonomist Dr. Artunç Kocabalkan ise “Zaten parası olanlara ev almayı teşvik edici bir imkân sağlanıyor. Amaç inşaat sektörünü hareketlendirmek. Zengin ev alacak, faturasını enflasyon olarak fakirler ödeyecek” diye konuştu.

VEYSEL ULUSOY: ‘AÇIZ’ DİYENE ‘BETON YİYİN’ YANITI

Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) kurucusu ve Yeditepe Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Veysel Ulusoy, ise hükümetin açız diyene konur kredisi ‘müjdesiyle’ ‘Beton yiyin’ yanıtını verdiğini ifade etti. Ulusoy hükümetin bu hamlesini “A: Açız, enflasyon altında ezildik. B: Ucuz konut kredisi verelim. Beton yiyin” ifadeleriyle yorumladı.

Prof. Dr. Veysel Ulusoy: Ekonomi basiretsiz tüccar mantığı ile yönetiliyor

Ulusoy, 'Türkiye ekonomisini yönetmek için bir ekonomik politika uygulanmıyor. Günlük parasal kaynak bulunması üzerine kurulmuş bir basiretsiz tüccar mantığı mevcut' dedi.


‘TOKİ’YE İŞ YAPAN KAMU MÜTEAHHİTLERİ MEVCUT PROJELERİNİ BİLE BİTİREMİYOR, BİZE DE SORULMALI'

Uygulamanın müteahhitlere de çok faydası olmayacağını söyleyen İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Başkanı Tahir Tellioğlu, “Müteahhitlerin asıl sorunu üretim maliyetleridir. Bu düşmeden piyasa rahatlamaz. Şimdi, sabit fiyat garantisine destek verileceği söyleniyor ama resmi enflasyonun yüzde 70 olduğu bir ortamda, kim sabit fiyat garantisi verebilir ki? TOKİ’ye üretim yapan kamu müteahhitleri mevcut projelerini bitiremiyorlar fark verilmediği için. Bu gibi kampanyalar yapılırken sektöre de danışılmalı” dedi.

Kamu müteahhitleri: 'Bütçede para yok' diye ödeme yapmıyorlar, batıyoruz

Kamuya iş yapan müteahhitler, inşaattaki sıkıntının sadece müteahhitleri değil, zincirleme olarak 250'den fazla sektörü, bankaları ve 2.5 milyon inşaat işçisini zora sokacağını açıkladı.

konut kredisi paketi açlık yoksulluk enflasyon AKP Erdoğan

BAĞLANTILI HABERLER