Ekonomide giden gidene: Hamza Yerlikaya Vakıfbank yönetiminden çıkarıldı

12 Haziran 2020'de Vakıfbank Yönetim Kurulu Üyesi olarak atanması büyük tartışma yaratan eski milli güreşçi Hamza Yerlikaya'nın banka yönetimindeki görevi bugün sona erdi.

26.03.2021 11:04    Güncelleme: 26.03.2021 11:33

ARTI GERÇEK-Kamu bankalarının genel kurulları toplanırken bankaların yönetim kurullarında değişiklikler de gerçekleşiyor.

AKP’de siyaset yapmış isimlerin, kamu bankalarının üst yönetimine atanması son 18 yılda adeta gelenek haline gelmişti.

Vakıfbank'ta Hamza Yerlikaya yerine Mustafa Saydam Yönetim Kurulu Üyesi olarak seçildi. Abdulkadir Aksu ise bağımsız üye seçildi.

Hüseyin Aydın'ın Türkiye Bankalar Birliği Başkanlığı görevi sona erdi

Türkiye Bankalar Birliği'nden yapılan açıklamada, Aydın'ın 26 Mart 2021'de Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü görevini devrettiği için bu görevinin de tamamlandığı belirtildi.

AKP eski Milletvekillerinden Abdülkadir Aksu da geçen yıl Vakıfbank’ın yönetim kurulu başkanlığına, Sadık Yakut yönetim kurulu üyeliğine getirilmişti. 

Bankacılık ve işletmecilik alanında hiç iş tecrübesi olmayan bu isimlerin Vakıfbank’ın üst yönetimine getirilmesi, ehliyet ve liyakat açısından çok tartışılmıştı.

Banka yönetim kurulları, krediler, personel politikası, denetim ve yasal-teknik altyapıya kadar birçok başlıkta en üst karar alma organı olarak görev yapıyor. Vakıfbank Yönetim Kurulu’nun 9 üyesinin 3’ü bankacılık tecrübesine sahip değildi.

Vakıfbank Hamza Yerlikaya güreşçi yönetim ayrıldı Yönetim Kurulu Üyesi banka

BAĞLANTILI HABERLER