Dünyada orman yangınları: Kaliforniya'da acil durum, Yunanistan'da 24 saatte 53 yangın

Kaliforniya eyaletinde çıkan orman yangını nedeniyle acil durum ilan edildi. Yunanistan'da ise 22-23 Temmuz tarihleri arasında toplamda 53 noktada orman yangını çıktı.

24.07.2022 13:17    Güncelleme: 24.07.2022 13:17

ABD'nin Kaliforniya eyaletindeki San Francisco ve Los Angeles kentleri arasında yer alan Mariposa ilçesinde çıkan orman yangını nedeniyle acil durum ilan edildi.

Kaliforniya Valiliği’nden yapılan açıklamada, “Vali Gavin Newsom bugün, evleri tahrip eden, kritik altyapıyı tehdit eden ve 3 binden fazla sakini tahliye etmeye zorlayan orman yangını nedeniyle Mariposa ilçesi için acil durum ilan etti” denildi. Yangın, yaklaşık 4 bin 600 hektarlık alanı tahrip etti.

Yangının uydu görüntüsü...

YANGIN, ULUSAL PARKI TEHDİT EDİYOR

Orman yangını, 3 bin metrekare dağlık ve ormanlık alan olan Yosemite Ulusal Parkı’nı da tehdit ediyor. Park, Mamut Ağacı olarak bilinen, en büyük ve en eski ağaçlara da ev sahipliği yapıyor.

Yosemite Ulusal Parkı

24 SAATTE 53 NOKTADA YANGIN

Yunanistan'da ise itfaiye biriminden yapılan açıklamada, “22-23 Temmuz arasında 53 orman yangını tespit edildi. Bunlardan birçoğuna yeni başlamışken müdahale edildi” denildi.

Edirne sınırı yakınında bulunan Sofulu ve Lyra kasabalarının arasındaki bölgede çıkan yangına 320 itfaiye personeli ve 68 itfaiye aracıyla müdahalelerin sürdüğü aktarıldı.

Midilli adasındaki yangına 81 itfaiye personeli ve 20 aracın, Messinia bölgesindeki yangına ise 84 itfaiye personeli ve 20 aracın müdahale ettiği ifade edildi. (DHA)

orman yangını yunanistan abd kaliforniya acil durum

BAĞLANTILI HABERLER