Döviz cinsi sınırlaması da kalktı: Yurt dışı yerleşiklerin şirketleri de KKM'ye dahil olabilecek

Yurt dışında yerleşiklerin sermayedar olduğu ve nitelikleri Merkez Bankası'nca belirlenen şirketler de Yurt Dışında Yerleşik Vatandaşlar Mevduat ve Katılım Sistemi (YUVAM) kapsamına alındı.

18.02.2022 10:21    Güncelleme: 18.02.2022 10:21

Yurt dışında yerleşik kişilerin sermayedar olduğu ve nitelikleri Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından belirlenen şirketler de Yurt Dışında Yerleşik Vatandaşlar Mevduat ve Katılım Sistemi (YUVAM) kapsamına alındı.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan ve YUVAM hesapları hakkında tebliğde değişiklikler yapan Merkez Bankası tebliğine göre, yasal yerleşim yeri yurt dışında olan ve nitelikleri Merkez Bankası'nca tespit edilen şirketlerin, yurt dışından transfer ettikleri döviz tutarları karşılığında bankalarda açtıracakları döviz tevdiat hesapları ile döviz cinsinden katılım fonları, daha önce yurt dışındaki vatandaşların hesaplarının dönüştürülmesine TL cinsinden YUVAM hesaplarına dönüştürülmesine ilişkin uygulama kapsamına alındı.

Tebliğe eklenen hükme göre, Merkez Bankası, bankaların YUVAM hesabı için uygulayacağı azami faiz oranını belirlemeye yetkili olacak.

Tebliğde yapılan bir başka değişiklikle, açılacak YUVAM hesapları için dönüştürülmesi öngörülen döviz tevdiat hesaplarının dolar, euro ve İngiliz sterlini cinsinden olmasına ilişkin sınırlama kaldırıldı. Buna göre, YUVAM hesabı açılabilmesi için döviz tevdiat hesabı ve döviz cinsinden katılım fonu hesabı bakiyesi yeterli olacak.

döviz Yurt dışı yerleşikler KKM YUVAM Merkez Bankası

BAĞLANTILI HABERLER