Herkesin gözü döviz kurlarında: Dolar 15,26 TL seviyesinde

Pazartesi günü 15 seviyesini aşan dolar/TL haftanın ikinci işlem gününde de yükselişini sürdürdü. Kurda günlük yükseliş yüzde 1'e çıkarken, euro/TL ise 16,11 seviyelerinde...

10.05.2022 09:55    Güncelleme: 10.05.2022 16:32

Dün en düşük 14,92 TL, en yüksek 15,13 TL seviyelerini gören dolar kuru, günü 15,09 TL seviyesinde kapatmıştı. Dolar kuru, 12 Nisan tarihinde 14,55 ile son bir ayın en düşük rakamlarını görmüştü.

Doların küresel piyasalarda yükseldiği ve para birimlerinin değer kaybettiği bu hafta TL yüzde 2’ye yakın geriledi.

Güney Afrika randı, Meksika pesosu, Polonya zlotisi, Güney Kore wonu ve Macaristan forinti gibi gelişen ülke paraları içinde Türk Lirası, haftanın ilk iki işlem gününde en çok kayıp vererek negatif ayrışıyor.

JPMORGAN: TL'DE KADEMELİ DEĞER KAYBI BEKLİYORUZ

JPMorgan geçen hafta yayımladığı raporda, "TL'nin son dönemdeki istikrarını, küresel finansal koşullardaki sıkılaşma ve cari denge pozisyonundaki bozulma ile uyumsuz görüyoruz" demişti. Societe Genarale ise dün yayımladığı bir raporda Merkez Bankası'nın yüksek enflasyona rağmen para politikası duruşunun değişmesinin düşük ihtimal olduğuna dikkat çekerek, "TL'de kademeli değer kaybı bekliyoruz" dedi.

TL geçen haftadan beri dolar karşısında yaklaşık yüzde 3 değer kaybetti. TL'nin son bir aydaki değer kaybı ise son üç günde yaşanan kayba eşit. Benzer para birimlerinde ise son bir ayda yüzde 7-10 arasında daha belirgin kayıplar görülüyor.

Çin ekonomisinin resesyona gireceği veya yavaşlayacağı endişelerinin artması nedeniyle emtia ihracatı yapan ülkelerin para birimleri ve petrol fiyatları gerilerken, yatırımcıların güvenli varlıklara yönelmesiyle dolar 20 yılın zirvesine yakın seyir izlemeye devam etti.

ABD Merkez Bankası (Fed), İngiltere Merkez Bankası (BOE) ve Avustralya Merkez Bankası'nın geçen hafta faiz artırımına gitmelerinin ve yüksek enflasyonla mücadelede politikalarını daha da sıkılaştıracağı beklentilerinin kuvvetlenmesinin ardından ekonomik büyümeye dair endişeler yeniden gündeme geldi.

YATIRIMCI, ABD TÜFE VERİLERİ ÖNCESİNDE KAYGILI

Küresel yatırımcılar, çarşamba günü açıklanacak olan ABD TÜFE verileri öncesinde de kaygılı kalmayı sürdürüyor. TÜFE'nin oldukça az gerileyeceği ve bu oranda bir gerilemenin Fed'in hazirandaki politika toplantısında faizleri en az 50 baz puan artırmasının önüne geçemeyeceği öngörülüyor.

Dolar/TL, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin başlarında 11 Mart'ta da 14.9950 seviyesini test etmiş, TCMB'nin de döviz satışlarıyla 15 seviyesini aşamamıştı.

Piyasalar mevcut kur politikasını kamu kontrollü bir rejim olarak nitelendiriyor. TCMB ihracatçı döviz gelirlerinin yüzde 40'ını ve KKM uygulmasının döviz kısmını rezervlerine katsa da bankanın rezervleri aynı oranda artmıyor. Aradaki fark kamunun yön belirleyici olduğu kurda hükümetin tanımıyla "istikrar" için kullanılıyor. TCMB resmi olarak kurdaki müdahalelerini kabul etmezken hareketleri dalgalı kur rejimi olarak yorumluyor.

dolar euro TL kademeli değer kaybı

BAĞLANTILI HABERLER