Dolar/TL, Merkez Bankası'nda üç ismin görevden alınmasına nasıl tepki verdi?

Dün piyasa kapanışı sonrası TCMB'deki görevden almalarla TL'de sert değer kayıpları yaşandı, dolar tarihi zirveyi 9,18'e kadar çıkardı. Kur zirveden bir miktar uzaklaşsa da oynaklık sürüyor.

14.10.2021 10:06    Güncelleme: 14.10.2021 13:03

ARTI GERÇEK - Dolar/TL kuru, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nda (TCMB) yaşanan görev değişikliklerinin ardından Asya piyasalarındaki sığ işlemlerde 9,18'nin üzerini test ederek tüm zamanların en yüksek seviyesini gördükten sonra 9,13'e geriledi. Euro/TL kuru da 10,66'nın üzerini test etti.

Dolar bu saba 9,14, euro ise 10,62 seviyesinde.

Dün akşam piyasaların kapanmasının ardından yurt içi piyasalar adına oldukça hareketli saatler yaşanırken dolar/TL, tarihi zirvesini yükseltmeye devam etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu görüşmesi ve TCMB'de üç ismin görevden alınmasıyla birlikte gün içerisinde 9,10 seviyesiyle rekor yenileyen dolar/TL, 9,1885'e kadar fırladı. Euro/TL de 10,66'ya kadar çıkarken tarihi zirvesi 10,76'ya bir adım daha yaklaştı.

Bu sabah saatlerinde kurlar bir miktar gevşerken dolar/TL, 9,16; euro/TL ise 10,63 civarında işlem görüyor. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çankaya Köşkü'nde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nu kabul etti. Görüşmenin ardından gece Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile Merkez Bankası'nda bazı görev değişikleri yapıldı. 

Bloomberg'den önemli yorum: Erdoğan, TCMB'de faiz indirimine karşı olanları görevden aldı

Merkez Bankası'nda dün gece gerçekleşen görevden almalarla dolar 9,18 ile yeni zirveyi görürken, Bloomberg, 'Erdoğan faiz indirimine karşı olanları görevden aldı' ifadelerini kullandı.

TCMB Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Semih Tümen, TCMB Başkan Yardımcısı Dr. Uğur Namık Küçük, Para Politikası Kurulu Üyesi Prof. Dr. Abdullah Yavaş görevden alındı. TCMB Başkan Yardımcılığına Taha Çakmak ve Para Politikası Üyeliğine ise Prof. Dr. Yusuf Tuna atandı.

Genelde yurtiçi yerleşikler kurdaki rekor seviyelerde döviz mevduatında satış yönünde hamle yapıyor. Bu hamleler kısa dönemli de olsa son iki haftada 3.4 milyar dolar satış olmuştu. Bugün açıklanan para banka verilerinde bu satış dalgasının devam edip etmeyeceği izlenecek.

Reuters'tan dikkat çeken analiz: Merkez Bankası'nda görevden almaların arka planı

Faiz indirimine itiraz eden Küçük, PPK kararları için ABD'den Türkiye'ye gelen ve birçok karara katılmayan Yavaş, başkan olmak istediği söylenen Tümen, TCMB'den gönderilmiş oldu.

Hafta başından bu yana 9 üzerine çıkan dolar/TL’de yurtiçi yerleşiklerin yoğun satışı bankacılar tarafından görünmüyor. Analistler yükselişine emin olduğunda zaten vatandaşların döviz mevduatında yeniden alıma geçme tavrı olduğu uyarısını yapıyor. 

TCMB görevden almalar dolar TL zirve tarihi rekor sert kayıp oynaklık

BAĞLANTILI HABERLER